Kontrola certyfikatów covidowych przed wejściem do pracy? Projekt ustawy jest, czas na rozmowy

Pixabay
Projekt ustawy zakłada m.in. zwolnienie firm z restrykcji w przypadku, gdy wszyscy pracownicy będą zaszczepieni

Czy firmy będą mogły sprawdzać paszporty covidowe swoich pracowników? Na 24 listopada 2021 r. marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, zwołała spotkanie z opozycją w sprawie projektu nowej ustawy.

To ma być szansa dla pracodawców na walkę z niekontrolowanym wzrostem zakażeń. Projekt ustawy posła PiS, Czesława Hoca zakłada między innymi umożliwienie pracodawcom sprawdzania certyfikatów szczepień pracowników. Dziś, 24 listopada, o 13.00 Marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotka się z przedstawicielami klubów parlamentarnych, by dyskutować kształt nowych przepisów.

Pomysł na walkę z pandemią

Projekt posła Hoca zakłada, poza kontrolą certyfikatów, zwolnienie firm z restrykcji w przypadku, gdy wszyscy pracownicy będą zaszczepieni oraz umożliwienie szefom placówek leczniczych wprowadzenia obowiązku szczepień. To ma być pomysł na walkę z pandemią. Co na to opozycja?

- Jeśli to będzie dobry projekt, będziemy głosować za, jeśli zły - to przeciw. Ale najpierw musi być konkretny projekt. Idziemy na to spotkanie wyrazić gotowość poparcia wszelkich projektów, które będą chronić zdrowie i życie Polaków - powiedział w rozmowie na antenie Radia Piekary poseł Koalicji Obywatelskiej, Tomasz Głogowski.

Jednak, jak podkreślił, to musi być wspólny projekt nowych rozwiązań, a nie wysondowanie przez marszałek Sejmu, czy inne kluby poprą bezdyskusyjnie projekt Prawa i Sprawiedliwości.

- Moim zdaniem, to Ministerstwo Zdrowia, w którym pracuje kilkaset osób jest od tego, by przedstawić konkretne propozycje. A na razie widzimy tylko porażkę ministerstwa - dodał Głogowski. - Faktem jest, że na razie nie brakuje miejsc w szpitalach, ale faktem również jest, że każdego dnia z powodu wirusa umierają ludzie. Obecnie strategia rządu polega na zarządzaniu miejscami w szpitalach. A może trzeba bardziej zachęcić ludzi do szczepień?

Lockdown dla niezaszczepionych?

Parlamentarzysta Koalicji Obywatelskiej podał przykłady łatwiejszego dostępu do instytucji kultury czy sklepów dla osób zaszczepionych. - Tak naprawdę osoby zaszczepione w Polsce nie mają żadnych przywilejów. Paszport covidowy przydaje się jedynie podczas wyjazdów za granicę. Może rozwiązaniem byłby lockdown dla niezaszczepionych, nakaz szczepień? Odważnych decyzji nie należy się bać. Bo obawiam się, że za chwilę będzie lockdown dla wszystkich, a nie tylko dla niezaszczepionych - podkreślił Głogowski.

Najprawdopodobniej późnym popołudniem będzie wiadomo, czy kluby parlamentarne doszły do wspólnych wniosków i nowa ustawa wyjdzie poza fazę projektu.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Szpital Tymczasowy w Pyrzowicach

Co dalej z COVID-em, służbą zdrowia i szczepieniami?

Sanepid Katowice

Rekord zakażeń koronawirusem. Ponad 40 tysięcy

Covid 19 g64416692c 1920

Zbadano nowy wariant koronawirusa - naukowcy nazwali go IHU

Policjanci kontrolują przestrzeganie zasad kwarantanny i izolacji

Zamiast policyjnej roboty - muszą kontrolować kwarantanny

Szczepienie policja

Trzecia dawka szczepionki wydłuża certyfikat covidowy!

Nauczanie zdalne

Coraz więcej klas w Rudzie Śląskiej na nauce zdalnej

Szczepimysie

Trzecia dawka już bez ograniczeń