Konkurs wygrany, kto ma "pomysł na"? Co zrobić na terenie kompleksu szybu Franciszek?

W konkursie Fundacji Most The Most - „Nasz Zabytek” - zwyciężył zespół dawnego szybu Franciszek. Dotacja jaka za tym idzie - może sięgnąć miliona złotych. Ale jest wymóg konkursowy - mieszkańcy muszą zgłaszać pomysły na funkcję społeczną tego obiektu. Czas do 27 listopada - start!

Szyb Franciszek

Pośród 37 zakwalifikowanych do konkursu zabytków, to właśnie rudzki kompleks zyskał uznanie jurorów.

- Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w poparcie tego projektu i zachęcam do włączenia się w II etap konkursu, w którym wyłoniony zostanie pomysł na sposób użytkowania zwycięskiego obiektu. Tutaj również będzie liczyć się inicjatywa mieszkańców i pomysły na funkcjonowanie szybu po jego rewaloryzacji – powiedział Michał Pierończyk, prezydent miasta Ruda Śląska. - Niech to będzie Wasze miejsce, które zachowa świetność minionych czasów służąc kolejnym pokoleniom.

Jak głosować?

Pomysły na funkcję społeczną kompleksu szybu Franciszek można nadsyłać do 27 listopada. Są dwie opcje:

Na stronie Miejskiego Konserwatora Zabytków znajduje się instrukcja wypełnienia krótkiego formularza z przykładową odpowiedzią na pytanie o przeznaczenie obiektu (naciśnij tutaj - odnośnik do instrukcji).

- Zamieściliśmy podpowiedź, jakie funkcje może spełniać obiekt. Można z niej skorzystać, można zaproponować własną wizję tego miejsca, ważne by głosować – mówi dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków.

Szyb Franciszek, wydrążony w 1857 r., działał jako szyb wydobywczy przez ponad pół wieku pełnił. Poza nim do zespołu zabudowań należą budynki nadszybia, kotłowni, straży pożarnej, administracji, rozdzielni oraz stacji ratowniczej. Do dziś stanowią jeden z najpiękniejszych i najstarszych zabytków przemysłowych na terenie Rudy Śląskiej. W marcu tego roku miasto przejęło część budynków wchodzących w skład zespołu.

- Obiekt posiada wyróżniające cechy artystyczne - piękne detale architektury, czytelny układ założenia, zachowaną oryginalną tkankę budowlaną – wymienia Łukasz Urbańczyk. - To materialna pamiątka historii górnictwa oraz związanej z nim kultury robotniczej i jednocześnie pozostałość po pierwszej kopalni węgla kamiennego na tym terenie - kopalni „Brandenburg”.

Macie pomysł, co można stworzyć na terenie kompleksu? Piszcie swoje propozycje!

Szyb Franciszek Budynek administracji

Może Cię zainteresować:

Milion złotych dla szybu „Franciszek” w Rudzie Śląskiej w konkursie Nasz Zabytek

Autor: Michał Wroński

07/11/2022

Szyb Franciszek

Może Cię zainteresować:

Kuźnia, remiza, prochownia. Co zostało z szybu "Franciszek"?

Autor: Michał Wroński

25/08/2022

Szyb Franciszek Ruda Śląska 1

Może Cię zainteresować:

Szyb Franciszek w Rudzie Śląskiej jako living museum

Autor: Katarzyna Pachelska

17/08/2022

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon