Koncert industrialny

8 września 2023 roku na Rynku w Tarnowskich Górach wysłuchamy wspaniałego industrialnego koncertu w wykonaniu znakomitej klawesynistki Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz oraz Orkiestry Filharmonii Śląskiej pod kierunkiem Adama Wesołowskiego. Koncert będzie ciekawym zestawieniem muzyki mistrza baroku – Johanna Sebastiana Bacha z utworami współczesnego kompozytora – Adama Wesołowskiego. Ten plenerowy koncert odbędzie w ramach programu tegorocznych Gwarków Tarnogórskich.

Zdj główne

Tematem koncertu, zgodnie z myślą przewodnią i tytułem Festiwalu, jest pokazanie największych ewolucji w historii muzyki, jakie dokonały się w dwóch epokach: baroku oraz w muzyce współczesnej. Usłyszymy dzieła znakomicie obrazujące przemiany, jakie nastąpiły w formie koncertu oraz wpływy, jakie na współczesnych kompozytorów wywierają twórcy dawnych epok.

Koncert klawesynowy d-moll BWV 1052 Johanna Sebastiana Bacha zabrzmi obok utworu Adama Wesołowskiego – Silver Concerto na klawesyn, orkiestrę smyczkową i dźwięki Zabytkowej Kopalni Srebra. To kompozycja, w której klawesyn, orkiestra smyczkowa oraz multimedia, wykorzystujące dźwięki Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, połączą się w znakomitej harmonii.

III Koncert brandenburski G-dur Johanna Sebastiana Bacha usłyszymy nie w oryginalnej postaci, ale w specjalnie przygotowanej wersji industrialnej, z wykorzystaniem dźwięków nagranych w hucie. Jest to niezwykle ciekawe opracowanie, łączące twórczość barokowego mistrza z industrialnym spojrzeniem Wesołowskiego na muzykę. Koncert Bacha będzie korespondował z Sinfonią industrialną na orkiestrę smyczkową – kompozycją, która wiąże w sobie tradycję z nowoczesnością. Jest to pierwszy w historii utwór, który łączy naturalne dźwięki wydobywane z instrumentów smyczkowych z dźwiękami maszyn przemysłowych, ze szczególnym uwzględnieniem Huty Kościuszko w Chorzowie.

Aleksandra Gajecka-Antosiewicz to ceniona interpretatorka muzyki klawesynowej, spadkobierczyni wybitnej polskiej klawesynistki Elżbiety Chojnackiej. Występuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą: we Francji, Anglii, Norwegii, Austrii, Słowacji i Holandii, mając w repertuarze szereg dzieł muzyki dawnej i najnowszej, w tym utwory skomponowane specjalnie dla niej. Jest założycielką Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej.

Orkiestrę Filharmonii Śląskiej poprowadzi Adam Wesołowski, kompozytor i dyrektor Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego.

Koncert na Rynku w Tarnowskich Górach będzie z pewnością niepowtarzalnym wydarzeniem muzycznym.

WSTEP WOLNY
piątek 8.09.2023
17.30 Tarnowskie Góry, Rynek

Program:
Johann Sebastian Bach – III Koncert Brandenburski BWV 1048 (wersja industrialna)
Johann Sebastian Bach – Koncert klawesynowy d-moll BWV 1052
Adam Wesołowski – Sinfonia industrialna
Adam Wesołowski – Silver Concerto na klawesyn, orkiestrę smyczkową i dźwięki Zabytkowej Kopalni Srebra

Wykonawcy:
Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – klawesyn
Adam Wesołowski – dyrygent
Orkiestra Filharmonii Śląskiej

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Dofinansowano ze środków Miasta Tarnowskie Góry oraz Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon