Komunałki przy Bankowej w Rudzie Śląskiej coraz bliżej finiszu

Mieszkania komunalne przy ulicy Bankowej w Rudzie są już w stanie surowym zamkniętym - włącznie z dachami i stolarką okienną. Obecnie trwa wykończeniówka i budowa infrastruktury. W dwóch budynkach będą łącznie 52 mieszkania.

Dwa budynki, z podziemnymi garażami i przestrzenią rekreacyjną pośrodku, czyli "placem", to bliźniacze konstrukcje - każda po 26 mieszkań.

– Budynki będą mieć trzy mieszkalne kondygnacje nadziemne i jedną podziemną, w której oprócz garaży znajdą się rowerownia, pomieszczenia techniczne i pomieszczenie na odpady – mówi Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska. - Budynki będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - główne wejścia zaprojektowano na poziomie gruntu, kondygnacje podziemne z parterowymi będą łączyć windy, a w każdym budynku jedno mieszkanie będzie mieć powiększone otwory drzwiowe oraz układ pomieszczeń pozwalający na swobodne korzystanie z nich przez osobę na wózku inwalidzkim.

Na "placu" znajdzie się przestrzeń rekreacyjna z porośniętym darnią dachem podziemnych garaży, placem zabaw, latarniami, ławkami i miejscem na rowery.

- Prace na budowie mieszkań komunalnych przy ul. Bankowej w Rudzie przebiegają zgodnie z planem. Zakończono stan "surowy" zamknięty budynków, w tym wykonanie pokrycia dachów i montaż stolarki okiennej. Aktualnie układane są okładziny klinkierowe na elewacjach oraz trwają prace wykończeniowe związane z robotami tynkowymi i posadzkowymi. Wykonywane są również ostatnie prace przy budowie kanalizacji deszczowej i sanitarnej, a także przyłącza do węzła cieplnego. Po zakończeniu tych czynności przystąpimy do wykonania chodników, dróg, zieleńców i oświetlenia terenu - mówi prezydent miasta, Michał Pierończyk.

Budowa 52 mieszkań komunalnych przy ulicy Bankowej w dzielnicy Ruda rozpoczęła się w styczniu 2022 r. Lokale będą mieć od 45 do 52 metrów kwadratowych, każde będzie też mieć komórkę lokatorską.

Koszt tej inwestycji, to blisko 19,6 miliona złotych. Ponad 11,2 miliona miasto pozyskało z Banku Gospodarstwa Krajowego z tzw. Funduszu Dopłat, a dodatkowe 1,05 mln z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon