Kolejny alert RCB - będą burze czy to fałszywy alarm?

Dziś rano mieszkańcy dostali smsa o możliwych burzach, silnych opadach deszczu i porywistym wietrze. Alert ma spore widełki - od 11.00 do 20.00. Na razie jednak nic nie zapowiada apokalipsy.

Spoglądając na radar meteorologiczny widać, że front atmosferyczny, który nadciągał nad Polskę z zachodu wpadł w wir z centrum nad Niderlandami. Jego granice sięgają obecnie Niemiec i Danii. I póki się tak kręci - może nas ominąć. Ale, jak to z wiatrem bywa - może się też w każdej chwili odkręcić i ruszyć na Polskę. Źle wyglądają przede wszystkim burzowe komórki, które obecnie są nad Norymbergą.

Warto więc zaglądać na stronę naszego pogodowego guru - Damiana Dąbrowskiego. Oto co prognozuje na dziś i jutro:

ŚRODA: Od rana sporo Słońca, zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane. Późnym popołudniem i wieczorem do regionu dotrze od zachodu kolejny front atmosferyczny, na którym zachmurzenie wzrośnie do całkowitego i pojawią się opady deszczu oraz miejscami burze. Temp. max. ok. 27/29°C, a więc to będzie kolejny gorący dzień. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków południowych, jedynie w czasie burz chwilami porywisty. Ciśnienie wciąż dość stabilne ok. 1015-1012 hPa.

NOC ze środy na czwartek – zachmurzenie całkowite i duże. Początkowo miejscami będzie padać deszcz. Temp. min. ok. 14/17°C. Wiatr słaby ze zmiennych kierunków. Ciśnienie stabilne 1015 hPa.

CZWARTEK: zachmurzenie zmienne od dużego z przejaśnieniami, po małe. Najwięcej Słońca po południu. Na ogół już bez opadów. Temp. max. ok. 21/23°C, a więc o kilka stopni chłodniej, niż w środę. Wiatr słaby z kierunków północnych. Ciśnienie lekko wzrośnie do 1020 hPa.

Sytuację na niebie możecie podglądać też sami - na przykład na windy.com - stronie podającej na żywo dane z radarów meteorologicznych [kliknij w link].

A jak się to ma do prognoz IMGW i pogodowych alertów, które straszą burzami, silnymi opadami deszczu (do 35 mm), oraz porywami wiatru do 90 km/h, a lokalnie do 100 km/h? I gradem dla grzeszników? Żartobliwie skrót IMGW rozwija się jako "Instytut Magii, Guseł i Wróżb" 🤣

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon