Kolejni zatrzymani z zakazami prowadzenia pojazdów. Sąd sądem...

W miniony poniedziałek rudzka drogówka zatrzymała kolejnych kierujących, którzy mimo sądowego zakazu - postanowili nadal jeździć. Olewanie prawa jest "modne"?

Jacek Skorek
Zakaz prowadzenia? I co z tego?

Zatrzymany w poniedziałek na ulicy Pawła 27-latek, jak się okazało miał cofnięte uprawnienia i sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Niedługo później - na Wyzwolenia - kolejny młody kierowca - tym razem 24-letni. Też z zakazem sądowym. Takich przypadków na naszych drogach jest kilka tygodniowo. I fakt, że kierowanie po cofnięciu uprawnień lub z sądowym zakazem jest przestępstwem - najwyraźniej nikogo nie przeraża. Podkreślić też trzeba, że "za darmo" zakazu się nie dostaje. Czyli są to zwykle kierowcy, którzy już wyeliminowali się z puli jeżdżących bezpiecznie.

- Przypominamy, że kierowanie pojazdem pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień jest przestępstwem z art. 180a kk, za które grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Kierowanie wbrew wydanemu przez sąd zakazowi jest przestępstwem z art. 244 kk, zagrożonym karą więzienia od trzech miesięcy do lat pięciu. W obu przypadkach sąd wydaje kolejny dłuższy zakaz, a nawet może zasądzić dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów - mówią policjanci.

Oczywiście - można liczyć na szczęście, że nie zatrzymają i ryzykować. Bo skoro w najgorszym razie sąd i tak da tylko kolejny zakaz, to po co respektować prawo?

Warto jednak wiedzieć, że w przypadku jakiejkolwiek szkody komunikacyjnej spowodowanej przez kierowcę bez uprawnień czy prowadzącego mimo zakazu - ubezpieczyciel odmówi wypłacenia pieniędzy, a na zasadach regresu prawnego - wszystkie zniszczenia i roszczenia będzie trzeba pokryć ze swoich pieniędzy. Mamy więc kolejną sytuację, gdzie przepisy może nie wywierają wrażenia. Ale ewentualne kary finansowe już mogą.

Na takie autko trzeba mieć prawo jazdy kategorii co najmniej AM

Może Cię zainteresować:

Chciał przechytrzyć system i dalej jeździć mimo sądowego zakazu

Autor: Jacek Skorek

24/05/2023

Kierowca z trzema zakazami prowadzenia pojazdów wpadł w Wirku

Może Cię zainteresować:

Trzy zakazy prowadzenia pojazdów i dalej jeździł. Wpadł w oko kryminalnym na osiedlu Westerplatte

Autor: Jacek Skorek

18/05/2023

59-latka miała już trzy dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

Może Cię zainteresować:

Trzy dożywotnie zakazy i... ma to w nosie! 59-letnia rudzianka wpadła po raz czwarty

Autor: Jacek Skorek

11/04/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon