Kim jest nowy prezydent Rudy Śląskiej? Michał Pierończyk ma zapewnić spokój na krótką kadencję

Nowym prezydentem Rudy Śląskiej został Michał Pierończyk. Rudzianin od urodzenia, prawnik z wykształcenia, przez ostatnie 12 lat pełniący obowiązki wiceprezydenta miasta za rządów Grażyny Dziedzic.

Michał Pierończyk prezydentem Rudy Śląskiej

45-letni Pierończyk urodził się i wychował w Rudzie Śląskiej. Maturę zdawał w wireckim liceum im. G. Morcinka. Z wykształcenia jest prawnikiem. Ukończył studia w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Warszawie. Przez większość swej zawodowej kariery związany z tutejszym samorządem.

16 lat w samorządzie

Po raz pierwszy wybrany został do rudzkiej rady miasta w 2006 roku, jako 29-latek, i od tamtej pory wybierany był do tego gremium regularnie. W grudniu 2010 r. - tuż po wygranej Grażyny Dziedzic – został mianowany na jej zastępcę. Pozostawał nim do czerwca tego roku, do śmierci prezydent Dziedzic. W tym czasie, jako zastępca prezydent miasta ds. zagospodarowania przestrzennego nadzorował Wydział Inwestycji, Spraw Lokalowych, Urbanistyki i Architektury, Zamówień Publicznych, Rozwoju Miasta oraz Biuro Geodety Miasta i Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków. Pełnił także nadzór nad realizacją zadań przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej. Jako przedstawiciel Śląskiego Związku Gmin i Powiatów zasiadał w Zespole Infrastruktury Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Specjalizował się w sprawach związanych z mieszkalnictwem.

Sam o sobie mówi, że jest konsekwentny do bólu. Można usłyszeć, że jest typem analityka i "szczególarza", który każde zagadnienie rozkłada na detale. On sam zresztą wcale temu nie zaprzecza. - Lubię wiedzieć, w jakiej sprawie decyduję - tłumaczy.

Spokojna, krótka kadencja?

W kampanii wyborczej postawił na lokalność, odwoływanie się do rudzkich korzeni (trzy pokolenia mojej rodziny były związane z hutą Pokój, ja jestem pierwszym, który nie pracuje na hucie” - podkreślał w trakcie zorganizowanej przez naszą redakcją debaty kandydatów) i konsekwentne „wydeptywanie” sobie dróg do wyborców oraz politycznych sojuszników. Chętnie deklarował się jako człowiek dialogu.

Jeśli mierzyć skuteczność tego dialogu liczbą sojuszników, którzy stanęli za nim w czasie kampanii wyborczej, to niewątpliwie Pierończyk może mówić o sukcesie. Udało mu się zgromadzić wokół siebie większość dawnego „prezydenckiego” klubu radnych, uzyskać poparcie Anny Krzysteczko – trzeciej spośród zastępców Grażyny Dziedzic, a także lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej, Związku Górnośląskiego, Zielonych, Lewicy, Nowoczesnej i Mniejszości Niemieckiej.

W drugiej turze poparcia mu udzielili dwaj rywale z pierwszej tury (Jolanta Milas oraz Krzysztof Toboła), a także klub radnych Solidarni z Rudzianami, czyli większej części dawnego klubu radnych PO. Jest w tym gronie m.in. były prezydent Andrzej Stania (co ciekawe, w pierwszej turze popierał kandydata PiS, Marka Wesołego) i była liderka rudzkich struktur PO, Aleksandra Skowronek.

- Cieszę się z tego, że Michał Pierończyk stworzył większość w radzie miejskiej. To oznacza spokojną kadencję, przynajmniej te półtora roku. Jest szansa na jakiś wspólny dialog, rozmowy, a nie tylko ścieranie się na sesji, co nikomu niczego dobrego nie przyniosło i nie przekłada się na dobro miasta - komentowała Skowronek, przewodnicząca rady miasta.

W efekcie Pierończyk już na starcie swej prezydentury może liczyć na popierającą go większość w radzie miasta. Oczywiście to jak długo z tego poparcia będzie mógł korzystać tak naprawdę okaże się dopiero w toku głosowań na forum rady miasta.

Aleksandra Skowronek

Może Cię zainteresować:

Przewodnicząca rady miasta: Wygrana Michała Pierończyka oznacza spokojną kadencję

Autor: Michał Wroński

25/09/2022

Konferencja prasowa Krzysztofa Mejera

Może Cię zainteresować:

Mejer po przegranej w II turze: Pierończykowi życzę powodzenia. Niska frekwencja... to nie wina mieszkańców

Autor: Marcin Zasada

25/09/2022

Arkadiusz Chęciński

Może Cię zainteresować:

Arkadiusz Chęciński o frekwencji w Rudzie Śląskiej: To żółta, a nawet czerwona kartka dla opozycji

Autor: Patryk Osadnik

25/09/2022

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Aleksandra Skowronek została mianowana III zastępcą prezydenta Rudy Śląskiej

Jest trzecia wiceprezydent miasta. To Aleksandra Skowronek

Tuż po głosowaniu z całą rodziną

Kampania odbiła się na życiu rodzinnym nowego prezydenta

Marek wesoły

Marek Wesoły poza II turą? "Nie udało się uciec od szyldu"

Football

Kolejne wybory? Niektórzy kandydaci już deklarują start

Wielki piec huty Pokój w Rudzie Śląskiej

Wielki piec i wielka kasa. Skąd weźmie ją nowy prezydent?

Kopalnia Ruda Bielszowice

Co dalej z górnictwem w Rudzie Śląskiej? Pytamy kandydatów

Arkadiusz Checiński prezydent Sosnowca

"Największa partia opozycyjna nadal bez kandydata w Rudzie"