Kaj je Odrzania? Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą 21 listopada 2023 w kinie Patria w Rudzie Śląskiej

Odrzania to autorski termin, wymyślony przez Zbigniewa Rokitę, na określenie tzw. Ziem Odzyskanych. Tej części dzisiejszej Polski, która przez wieki nie należała do Rzeczpospolitej podwójny laureat Literackiej Nagrody Nike poświęcił swój najnowszy reportaż "Odrzania". O tej książce będzie mowa podczas spotkania ze Zbigniewem Rokitą w kinie Patria w Rudzie Śląskiej 21 listopada 2023 r.

Marcin Musiał
Zbigniew rokita fot Marcin musial

21 listopada 2023 r. (we wtorek) do Rudy Śląskiej przyjedzie Zbigniew Rokita, autor ważnej dla regionu, nagrodzonej podwójną (jury i czytelników) nagrodą Nike książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Nie będzie miał daleko, bo mieszka w Katowicach, a pochodzi z gliwickiej Ostropy.

Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Rokitą
21.11, godz. 18.00
kino Patria, ul. Chorzowska 3, Ruda Śląska Nowy Bytom
Bilety: 5 zł

Po udanej i docenionej zarówno przez czytelników, jak i przez krytyków książce o Górnym Śląsku Rokita wyruszył na tak zwane „Ziemie Odzyskane”, podejmując szaloną próbę wyznaczenia nowej krainy zwanej „Odrzanią”. Kim zatem są Odrzanie i Odrzanki i co ich łączy, skoro zamieszkują tek odległe od siebie obszary jak Wrocław i Olsztyn, których część nie leży nawet w dorzeczu rzeki Odry? Rokita zabiera nas w włóczęgowską podróż po ziemiach poniemieckich, czytelnik uczestniczy w rozmowach autora z miejscowymi historykami i społecznikami, uzyskuje nowe fakty, a czytelnicy dostają od niego czułą opowieść o połowie dzisiejszej Polski, dzięki czemu może lepiej zrozumieć cały nasz kraj. O wielkim eksperymencie społecznym, który miał wszelkie szanse, by być spektakularną klęską.

Spotkanie poświęcone najnowszej książce autora odbędzie się w kultowym Kinie Patria w Rudzie Śląskiej. Organizatorami wydarzenia są niezależne projekty kulturalne działające na Śląsku: Księgarnia Stronnicza, Kino Patria oraz Silesiateka. Wydarzenie poprowadzi prowadzący księgarnię Rafał Czyżak.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00, na wydarzenie obowiązują bilety w wysokości 5zł. Możliwa jest wcześniejsza rezerwacja miejsc - w kasie kina bądź telefonicznie (502 651 403)

Rokita odrzania

Może Cię zainteresować:

Zbigniew Rokita napisał nową książkę. Tym razem o tzw. Ziemiach Odzyskanych. "Ruszyłem w tę dziwną podróż"

Autor: Katarzyna Pachelska

09/08/2023

Swiety graal zbigniew rokita

Może Cię zainteresować:

Zbigniew Rokita: Do mówienia o tożsamości Śląska, nie trzeba Świętego Graala: języka śląskiego czy mniejszości

Autor: Zbigniew Rokita

12/11/2023

Placek ze śliwkami zwyciężył w październikowej odsłonie

Może Cię zainteresować:

Rok "Rudzkich Smaków" dobiega końca - ostatnia szansa na zaistnienie w kalendarzu!

Autor: Jacek Skorek

14/11/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon