Kaj je Odrzania? Czyli spotkanie ze Zbigniewem Rokitą w Rudzie Śląskiej

Kto chętny posłuchać o poniemieckich terenach w granicach Polski - powinien się dziś wieczorem wybrać do Kina Patria w Nowym Bytomiu. Księgarnia Stronnicza, Kino Patria oraz Silesiateka - zapraszają na ciekawe spotkanie ze Zbigniewem Rokitą połączone z promocją jego książki "Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych".

Zbigniew Rokita
Nasi redakcyjni koledzy - Darek Zalega i Zbigniew Rokita

Przypominamy - dziś o godzinie 18.00 w nowobytomskim Kinie Patria - ciekawe spotkanie ze Zbigniewem Rokitą - pochodzącym z Gliwic pisarzu i dziennikarzu, którego ulubionymi tematami są między innymi te dotyczące Górnego Śląska. Dwa lata temu został laureatem Nagrody Literackiej Nike za swoją książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku". I to nagrody podwójnej - jurorów i czytelników. Ma też na swoim koncie dorobek teatralny - w 2021 roku odbyła się prapremiera jego sztuki "Nikaj" w reżyserii Roberta Talarczyka.

- Zbigniew Rokita tym razem wyrusza na tereny poniemieckie znajdujące się w granicach Polski Włóczęgowski poemat reporterski oddaje głos młodemu pokoleniu, które jako pierwsze chce rozmawiać o tym, co działo się na Ziemiach Odzyskanych w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu - zachęcają organizatorzy spotkania.

„To tu, na Ziemiach Odzyskanych, miało po wojnie miejsce jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń w dwudziestowiecznej historii Europy. To tu, w tych wszystkich Wrocławiach i Szczecinach, Polska stanęła przed jednym z największych cywilizacyjnych wyzwań – przemienieniem Niemiec w Polskę."

Zbigniew Rokita publikuje też na łamach naszego portalu Slazag.pl. TU znajdziecie jego ostatni tekst - "Do mówienia o tożsamości Śląska, nie trzeba Świętego Graala: języka śląskiego czy mniejszości".

Czy warto się wybrać? Niech da do myślenia fakt, że na wczorajsze spotkanie w Teatrze Śląskim biletów zabrakło na tydzień przed wydarzeniem, a liczba chętnych była tak duża, że ze sceny Malarnia musiało zostać przeniesione na Scenę Główną!

Spotkanie z autorem dziś, 21 listopada o 18.00 w Kinie Patria, (Nowy Bytom, ul. Chorzowska 3).

Bilet wstępu: 5 zł (bilety dostępne tylko w kasie kina) lub bilet do Kina na film "Niewierni w Paryżu" grany o 19.30

Książkę "Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych" można zakupić w Księgarni Stronniczej w Kochłowicach oraz w dniu wydarzenia w Kinie Patria.

Interesujesz się tematami ze Śląska? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon