Jutro Boże Ciało. Procesje, msze, długie wolne

16 czerwca Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Boże Ciało jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Pamiętajcie o tym, bo niektóre instytucje dają pracownikom dłuższy oddech i nie załatwimy nic do poniedziałku.

Jacek Skorek
W czwartek procesje i zamknięte urzędy

Boże Ciało to przede wszystkim święto kościelne. W Kościele katolickim to święto nakazane, obchodzone od XIII w. ku czci Najświętszego Sakramentu. W Polsce dzień ten jest świętem państwowym i obchodzi się go uroczyście.

Wykaz obchodów parafialnych

Nowy Bytom

W nowobytomskiej parafii św. Pawła uroczystości rozpoczną się o godzinie 6.30 mszą za dusze w czyśćcu. O godzinie 8.00 msza w intencji parafian, a zaraz po niej - procesja Bożego Ciała wokół placu św. Jana Pawła II.

Bielszowice

Początek procesji po mszy o godzinie 10.00, ulicami ks. Niedzieli, Kokota, Chroboka, Dolną.

Bykowina

Początek procesji - po mszy o godzinie 9.00. Ulicami Górnośląską, Gwarecką, Zgrzebnioka, do placu kościelnego.

Czarny Las

Procesja rozpocznie się po mszy o godzinie 7.30. Przejdzie pod krzyż misyjny, dalej Cynkową, Kokota, 1 Maja, Czarnoleśną i Dworaka.

Godula

Po mszy o godz. 9.00 rozpocznie się procesja ulicami Przedszkolną, Floriana, do Placu Niepodległości i Fabrycznej.

Halemba

Procesja ruszy po mszy świętej (8.30) przy krzyżu na Energetyków, dalej Solidarności, Międzyblokową, Zamenhoffa i Leśną.

Kłodnica

Zamiast mszy o godzinie 10. - proboszcz zaprasza na procesję. Trasa - ulicami Kłodnicką/Orzeszkowej, Burszki, Kaczmarka, Sosnową. Koniec procesji i msza polowa na błoniach kłodnickich (ok. 11.00).

Kochłowice

Procesja ruszy po mszy o godz. 7.30 - od kościoła, przez Tunkla, Wyzwolenia, Żymły, Oświęcimską, Kochłowicką, Łąkową, Weteranów, Piłsudskiego, do sanktuarium Matki Bożej z Lourdes.

Orzegów

Początek bożociałowych obchodów to godzina 7.30 - msza polowa na osiedlu Powstańców Śląskich. Trasa powiedzie ulicami Zieleńskiego, Piechy i Fojkisa.

Ruda

Po mszy o godzinie 8.00 wierni przejdą ulicami Piastowską, Matejki, Orzegowską, do kościoła.

Wirek

Trasa procesji powiedzie ulicami Szyb Aliny/Polna, Borówkowa, Wyzwolenia, skwer Boboli.

Długi weekend

Boże Ciało wypadające w czwartek, to też okazja to wydłużenia weekendu. Wprawdzie Urząd Miasta pracować będzie w piątek normalnie, to już Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa - robi pracownikom wolne. Dyrekcja, administracje i Osiedlowe Domy Kultury RSM będą nieczynne. Służbę pełnić będą działy techniczne - podobnie jak w wolne dni. Telefon, pod którym można się kontaktować w razie konieczności - 32 387 51 40.

Zamknięta będzie też większość sklepów, poza tymi, gdzie właściciel zdecyduje się otworzyć. Nie zapomnijcie o zakupach na ten jeden wolny dzień :)

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon