Jutro blokada wjazdu na parking przy Dominie w Rudzie Śląskiej Wirku. Mieszkańcy 1 Maja 316 protestują

Po raz kolejny mieszkańcy wieżowca przy 1 Maja 316, ale też inni kierowcy, protestować będą przeciwko wprowadzeniu drakońskich kar i opłat za "nieregulaminowe" korzystanie z parkingu przy Dominie w Wirku. Przypomnijmy - w maju tego roku teren przejęła firma "Prawne Rozwiązania Parkingowe". I zaczął się cyrk. Bo mieszkańcy byli przyzwyczajeni, że parking, jak kompot - zawsze był.

- Zwracamy się do Państwa, ponieważ znaleźliśmy się w sytuacji bez wyjścia. Jesteśmy lokatorami wieżowca liczącego 55 rodzin. W sąsiedztwie znajduje się centrum handlowe, które dysponuje dużym parkingiem, z którego od 2009 r. (rok powstania parkingu) mogliśmy nieodpłatnie korzystać. Lecz wszystko zmieniło się na początku maja tego roku - zaczynają swój list do redakcji mieszkańcy.

Przypomnijmy - 4 maja tego roku parking przy CH Domino, od strony Neonet, przeszedł w zarząd firmy "Prawne Rozwiązania Parkingowe". O tym, że nowy zarządca terenu wprowadził ostre zasady i szeroki wachlarz kar - pisaliśmy natychmiast po tym fakcie.

- Jako mieszkańcy próbowaliśmy rozmawiać z zarządcą centrum handlowego, właścicielem centrum handlowego i władzami naszego miasta. Wszystkie te próby nie przyniosły pożądanych rezultatów, a konflikt narasta. Zdecydowaliśmy się na zorganizowanie zgromadzenia publicznego, celem zaprotestowania i zwrócenia uwagi na problem mieszkańców - piszą mieszkańcy.

Owo zgromadzenie, połączone z zablokowaniem drogi dojazdowej do parkingu, zaplanowane jest na sobotę, 16 września. Mieszkańcy chcą pikietować przez trzy godziny - od 11.00 do 14.00. Skąd ten ruch? Powód jest prosty - dotąd dostępny za darmo dla wszystkich parking stał się płatny.

- W 2009 roku byliśmy zapewniani przez ówczesnego prezydenta miasta, że jego wybudowanie w bezpośrednim sąsiedztwie wieżowca, w tym z wykorzystaniem terenu zarządzanego przez miasto, za który mieszkańcy ponoszą opłaty w ramach uiszczanego czynszu, będzie korzystne dla mieszkańców tego bloku, bo będą mogli nieodpłatnie korzystać z tego parkingu - podkreślają lokatorzy.

Rzeczywistość okazała się inna. Kilka miesięcy temu zarządca CH Domino przekazał nadzór nad spornym parkingiem zewnętrznej firmie. Spółka "Prawne Rozwiązania Parkingowe" od razu wprowadziła proste, ale ostre prawo. Za złamanie zasad parkowania - 500 złotych za dobę, naliczane przy złamaniu któregoś z punktów, co ładnie nazwano "wyłudzeniem płatnego miejsca parkingowego". 200 złotych, jeżeli zapłacimy karę w ciągu 7 dni. Ale mogą dojść i tak "koszty zawiadomienia organów ścigania". Najdrożej wychodzi jednak postój z otrzymanym protokołem. Tu zarządca grozi odholowaniem auta za jedyne 1230 złotych i wręcz wzięciem auta w zastaw do czasu spłaty zobowiązań, a dodatkowo - naliczane będzie 123 zł dziennie za przetrzymanie pojazdu.

- Mieszkańcy uznają, że należy im się 25 miejsc parkingowych. Ale punkt wyjścia jest taki, że teren jest terenem prywatnym. Wątpię, że gdybym się wprowadził do mieszkania któregoś z protestujących, byliby zadowoleni. Zaproponowaliśmy opłatę dla mieszkańców. Trzy razy schodziliśmy z ceny sądząc, że ją zaakceptują, a były to warunki niższe od rynkowych - broni swoich racji Tomasz Łazowski, zarządca CH Domino. - Mieszkańcy po prostu się przyzwyczaili, że mieli tam parking. Potrafię to zrozumieć. Ale nie za darmo.

Zarządca twierdzi, że wyszedł z propozycją do mieszkańców trzykrotnie.

- Każde propozycje były odrzucane. Niestety, wychodzi na to, że będzie przepychanka. Chcemy mediacji, rozwiązania tego problemu. Wiem, że mieszkańcom trzeba coś dać. Może Urząd Miasta nam pomoże - dodaje Łazowski.
- Nie widzimy żadnej możliwości sensownego porozumienia się z zarządcą. Celem uniknięcia eskalowania konfliktu zwracaliśmy się z prośbą o pozwolenie na bezpłatne korzystanie z parkingu wyłącznie dla mieszkańców bloku przy ul. 1-go Maja 316 dla około 25 samochodów, które będą parkowały naprzemiennie na bocznym parkingu. Zdecydowana większość opuszczała parking przed godziną 8.00 rano i korzystała z niego dopiero wieczorem i w nocy, co w żaden sposób nie utrudniałoby pracy CH Domino - ripostują mieszkańcy.

Udało nam się porozmawiać w tej sprawie z prezydentem Rudy Śląskiej, Michałem Pierończykiem.

- Spotkaliśmy się z mieszkańcami, chcemy się spotkać z właścicielem, by znaleźć dobre rozwiązanie dla obu stron. Z optymizmem patrzymy na problem, bo mamy pomysł, jak to rozwiązać. Widzę taką szansę jako urząd, gdyż muszą być zastosowane rozwiązania prawne - powiedział nam dziś prezydent Michał Pierończyk.

Na jutro, sobotę 16 września, lokatorzy 1 Maja 316 przygotowują kolejną blokadę wjazdu na parking przy Dominie (pierwsza była 8 sierpnia). Na razie więc sytuacja wydaje się patowa i ze szkodą dla wszystkich.

Płatny parking przy Dominie

Może Cię zainteresować:

Nowe zasady parkowania przy "Dominie" w Wirku. Uważajcie na regulamin!

Autor: Jacek Skorek

05/05/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon