Po lesie nie wolno jeździć quadem! Policja z Rudy Śląskiej ostrzega

Policjanci z Rudy Śląskiej zwracają się z apelem do właścicieli quadów, aby pamiętali, że korzystanie na terenach leśnych z pojazdów czterokołowych jest zabronione.

Quad 3784728 960 720

Wraz z nadejściem wiosny chętniej korzystamy z pojazdów innych niż samochody. Policjanci w tym okresie zwracają się do właścicieli quadów, aby nie korzystali z terenów leśnych, gdyż jest to zabronione.

- Quady skutecznie niszczą tereny zielone. Zadbajmy wspólnie o to, co piękne i to co daje nam wszystkim radość. Złamanie tego zakazu wiąże się z wysoką karą - mówią policjanci

Co to jest quad

Quad jest pojazdem czterokołowym, przeznaczony głównie do sportu i rekreacji, przeznaczonym do jazdy poza drogami utwardzonymi. Wszędołazy mogą być trójkołowe, czterokołowe, a także sześcio- lub ośmiokołowe; mogą mieć także napęd gąsienicowy. Definicja American National Standards Institute określa, aby taki pojazd był używany przez pojedynczą osobę siedzącą na nim okrakiem. Pojazd powinien mieć opony o obniżonym ciśnieniu ułatwiające poruszanie się po grząskim terenie i kierownicę typu motocyklowego.

Ze względu na walory napędowe znajduje również zastosowanie w wojsku, ratownictwie górskim, rolnictwie. Ze względu na zastosowanie te pojazdy są zwykle dzielone przez producentów na:

  • sportowe – wyścigowe,
  • terenowe – przeprawowe
  • rekreacyjne.

Od 19 stycznia 2013 roku weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która wprowadziła definicję czterokołowca. Od tej pory pojazdy tego typu są traktowane jako:

  • czterokołowce – pojazdy samochodowe przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza 550 kg w przypadku przewozu rzeczy i 400 kg w przypadku przewozu osób. Do poruszania się dużym quadem potrzebne jest prawo jazdy kategorii B lub B1.
  • czterokołowce lekkie – czterokołowce, których masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość do 45km/h. Obowiązkowe jest prawo jazdy kategorii AM lub dowolnej innej kategorii, która uprawnia również do kierowania motorowerem.

Częste są wypadki powodowane przez osoby niemające prawa prowadzić tego typu pojazdów.. Rozwijane prędkości dochodzą do 70 km/h. Same pojazdy mogą rozwijać prędkości do 130 km/h.

Warunki poruszania się quadem

Quady to doskonałe środki transportu. Warunkiem, by spełniały one swoje zadanie jest to, że wiemy jak z nich korzystać i gdzie możemy się nimi poruszać.

Quady poruszające się na polskich drogach powinny być zarejestrowane, posiadać tablice rejestracyjne i mieć ubezpieczenie OC. Do stycznia 2013 ich prowadzenie było dozwolone na tych samych zasadach jak motoroweru.

Zdarzają się osoby, które poruszając się na czterokołowcach niszczą pobliskie tereny leśny.

- Przypominamy, las oraz podobne tereny rekreacyjne nie są miejscem dla quadów. Jeżdżąc tym sprzętem po terenach zielonych płoszymy dziką zwierzynę czy niszczymy środowisko naturalne - tłumaczą mundurowi z Rudy Śląskiej

Należy pamiętać, że ruch pojazdami silnikowymi, zaprzęgowymi i motorowerami w lesie jest dozwolony tylko drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony jedynie wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach.

- Osoby, które nie będą stosowały się do przepisów, muszą liczyć się z wysoką karą grzywny w myśl art. 161 KW - kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny - ostrzega policja

fot.Pixabay

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon