Jeździmy coraz bezpieczniej? A może wpływ na statystyki ma pandemia?

Liczba śmiertelnych wypadków w 2020 była wysoka, jednakże śląska drogówka wskazuje, że w minionym roku wypadków było mniej niż w 2019. Zobaczcie jak przedstawia się drogowy bilans.

Wypadekprzyklad


Jest bezpieczniej niż w analogicznym okresie poprzednich lat. Zadbajmy jednak o to, aby rozpoczynający się rok 2021 nadal podążał tym pozytywnym trendem – czytamy w komunikacie rudzkiej policji.

W 2020 roku w wypadkach samochodowych zginęło 186 osób. Choć liczba ta jest duża, okazuje się, że w 2019 ofiar śmiertelnych było więcej, bo 199, a w 2018 - 220 osób. Niestety, policyjne statystyki wskazują, że zwiększyła się liczba ofiar wśród pieszych. W 2020 r. zginęło 67 pieszych, w 2019 r. - 60, a 2018 r. – 83. Jeżeli chodzi o wypadki z udziałem rowerzystów, to w ich wyniku w 2020 roku zginęło 18 rowerzystów, w 2019 r. - 17, a w 2018 r. - 26.

W 2020 roku doszło do prawie 50 tysięcy zdarzeń drogowych, w których rannych zostało 2710 osób. Ogólna liczba zdarzeń również jest mniejsza niż w latach ubiegłych (2019 r. - ponad 61 tys. zdarzeń, 2018 r. - ponad 58 tys. zdarzeń) – wskazują policjanci.

I wyliczają, że do jednego z najtragiczniejszych wypadków w 2020 roku doszło w październiku na drodze S1, prowadzącej do lotniska Katowice – Pyrzowice, gdzie siedzący za kierownicą opla corsy mężczyzna stracił panowanie nad autem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w nadjeżdżającą z przeciwnego kierunku skodę superb. Śmierć na miejscu ponieśli dwaj podróżujący oplem mężczyźni oraz pasażerka skody.

Mając na uwadze powyższe policjanci apelują, abyśmy pamiętali o wspólnym bezpieczeństwie.

Na drogach jesteśmy bowiem odpowiedzialni nie tylko za swoje życie, ale również życie innych uczestników ruchu. Kierujmy się rozsądkiem, ostrożnością, wzajemnym szacunkiem, zasadą ograniczonego zaufania, i pamiętajmy, że pośpiech na drodze wciąż zbiera śmiertelne żniwo – podkreślają.

fot. KMP w Rudzie Śląskiej

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Test sprawności fizycznej do policji

Chętni do pracy w mundurze? Można się sprawdzić

Każdego dnia policjanci łapią nietrzeźwych kierowców

Blisko 3 promile za kółkiem. Rudzki dzielnicowy zareagował

Ruda śląska nurd

Rudzka policja i akcja NURD. Odnotowano ponad 50 wykroczeń

Allegro

Troje rudzian ofiarami internetowych oszustów

Oszuści wyłudzają pieniądze metodą "na BLIK"

Uwaga na podejrzane wiadomości "od znajomych"

Oszuści po uzyskaniu danych rudzianki wypłacili z bankomatu 1200 złotych

Chciała sprzedać ekspres do kawy, straciła pieniądze

Suszenieruda

Trzech pijanych kierowców w weekend. Jeden próbował uciekać