Jesteś po czterdziestce? Zbadaj kości

Na bezpłatne badania kości, czyli densytometrię - zaprasza w najbliższy piątek Fundacja NEUCA dla Zdrowia. Osteobus stanie przy ulicy Kubiny 8 w Wirku. Na badania można przyjść w godzinach 9-15.

Neuca

To jedno z działań profilaktycznych, które zalecane jest na drodze profilaktyki osteoporozy – schorzenia odpowiadającego za pogarszający się stan struktury kostnej, często bezbolesnego. Udział w badaniu jest bezpłatny. Wymagane są jednak wcześniejsze zapisy, których można dokonywać bezpośrednio przed planowanym badaniem.

Badanie trwa około 10 minut i dedykowane jest osobom po 40. roku życia, szczególnie kobietom w wieku pomenopauzalnym, a pomiar wykonywany jest z odcinka lędźwiowego kręgosłupa (L1 - L5). Jeśli pacjent cierpi na osteoporozę, powinien zabrać dokumentację medyczną potwierdzającą chorobę i ostatnie wyniki badań. Każdy otrzyma też wydrukowany wynik i jego krótką interpretację oraz materiały edukacyjne o profilaktyce i leczeniu osteoporozy.

Kto nie powinien?

Przeciwskazaniem do wykonania badania jest ciąża, badanie RTG lub rezonans robiony w ciągu ostatniego pół roku, a także pierwsze dwa dni po podaniu środka kontrastowego.

Po badaniu densytometrycznym panie w wieku 50–80 lat mogą skorzystać także z bezpłatnej konsultacji medycznej. Organizatorzy akcji proszą o zakładanie maseczek ochronnych.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Liscie1

Wszędzie opadłe liście. Jedni grabią, inni czekają

Tak wygląda projekt ogródka warzywnego dla zwycięskich przedszkoli

Przedszkolaki liczą na wasze głosy!

Wieszolekgrob

IPN uczci Augustyna Wieszołka powstańczym znakiem na grobie

Szkola

19 tys. rudzkich uczniów zakończyło rok szkolny 2020/2021.

OSP w Rudzie Śląskiej

Nabór do OSP w Rudzie Śląskiej

Święto miasta Ruda Śląska

Obchody ustanowienia herbu i patronki miasta

Spotkanie 29 04 21 1

Pierwsze spotkanie on-line z Grażyną Dziedzic