Jednak pojedzie! Choć nie "dziewiątka"...

Torowisko gotowe, przejazd techniczny nowym odcinkiem zaliczony. Trwają końcowe prace na przystankach oraz przy instalacji energetycznej. Kiedy więc "dziewiątka" znów pojedzie w kierunku Bytomia? Niedługo.

Z powodu przedłużającego się remontu torowiska, tramwaj linii 9 obecnie dojeżdża z Chorzowa do Chebzia. Plus kursy zjazdowe przez Zabrze i Gliwice. Mamy dobrą informację dla tych, którym "dziewiątki" w dawnej formie tak brakowało.

- W dniu 06.08.2021 r. wykonawca zadania pod nazwą "Przebudowa infrastruktury tramwajowej wzdłuż ul. Karola Goduli w Rudzie Śląskiej" zgłosił gotowość do odbioru. W dniu 10.08.2021 r. odbył się próbny przejazd techniczny. W chwili obecnej rozpoczynają się prace komisji odbiorowej. Na wyżej wymienionym odcinku planowane jest na przełomie sierpnia i września uruchomienie linii tramwajowej taborem dwukierunkowym, który kursował będzie do przystanku "Młyn Szombierski" w Rudzie Śląskiej - dowiedzieliśmy się w Tramwajach Śląskich.

To oznacza, że jeszcze nie do centrum Bytomia, ale przynajmniej do miejsca, gdzie rudzkie tory się kończą, czyli do granicy z Szombierkami, wkrótce znów pojedzie nasza "banka". Chociaż z innym numerem.

- Wstępnie na koniec sierpnia planowane jest uruchomienie linii nr 39, będącej tymczasową kontynuacją linii 9 od Chebzia do granicy z Bytomiem. Linia będzie obsługiwana przez jeden, ewentualnie dwa wagony typu MF 16 AC BD, czyli dwukierunkowy z częściowo niską podłogą - odpowiadają na nasze pytania Tramwaje Śląskie.

Czyli do Chebzia, przesiadka i przez Godulę do granicy. Kiedy dalej? To już uzależnione jest od robót na terenie Bytomia. Ruda Śląska swój odcinek skończyła.

- W chwili obecnej trwają roboty budowlane dla zadania pod nazwą "Przebudowa infrastruktury tramwajowej wzdłuż ul. Frycza Modrzewskiego w Bytomiu". Termin umowy zakończenia robót dla tego zadania to 05.04.2022 r.

Nie zdziwcie się więc, kiedy na znanej trasie pojawi się tramwaj o nieznanym numerze. To będzie "dziewiątka". Choć z trójką z przodu.

Niewielu wie, ale nasza "dziewiątka" ma długą historię. Pierwsza "banka" na tej trasie ruszyła... 5 listopada 1899 roku! Jechała przez Szombierki, Chebzie, Nowy Bytom i Nowy Wirek. W pewnym okresie, w połowie lat 70-tych, "dziewiątką" można było dojechać z Goduli aż do Katowic. Jednak wszyscy chyba najbardziej pamiętają ją z połączenia Chorzów-Bytom. Oczywiście przez Rudę Śląską.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon