Zobacz, jak przyrządzić klasyczne śląskie makówki, jak zrobić moczkę i karpia po śląsku. Tradycyjne regionalne przepisy przypomina Joanna Furgalińska

Jak zrobić makówki i moczkę? Jak ugotować karpia po śląsku? Jeśli przypadkiem układanie świątecznego jadłospisu odłożyliście na ostatnią chwilę, służymy tradycyjnymi śląskimi przepisami.

Śląskie tradycje kulinarne mają ciekawą i bogatą przeszłość. Mają też przyszłość, pod warunkiem, że… w teraźniejszości uda się przedstawić je jako ciekawe i warte zgłębienia. Święta to właśnie czas, gdy w wielu śląskich domach wraca się do kultywowanych od pokoleń zwyczajów, przepisów i smaków. Wiele z nich: autentycznych, rodzinnych, lokalnych zgromadziła Joanna Furgalińska, autorka wydanej kilka lat temu przez Wydawnictwo Naukowe PWN książki „Ślonsko kuchnia dla Hanysów i Goroli”.

- Śląska kultura kulinarna kryje wiele niespodzianek i ciekawostek – podkreśla Furgalińska. - Bywa bardzo zróżnicowana, bo historycznie tu krzyżowały się tu różne wpływy czeskie, austriackie, niemieckie, słowiańskie, włoskie, a czasem nawet tureckie.

Korzystając z uprzejmości autorki, która większość przepisów w „Ślonskiej kuchni…” zaczerpnęła z rodzinnych przekazów, prezentujemy dziś krótki przewodnik po tradycyjnych, regionalnych potrawach świątecznych. Jak podkreśla Joanna Furgalińska, niektóre z nich pochodzą również ze starych śląskich książek kucharskich.

W poszukiwaniu inspiracji zerknijcie na galerię ze śląskimi przepisami.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Stronniczy wybór książek, to ich siła

Kameralna księgarnia w Rudzie Śląskiej - to was zaskoczy!

Damian Dąbrowski 6

Damian Dąbrowski, mistrz prognozowania pogody

Rudzkiesmaki

Konkurs "Rudzkie Smaki". Braliście udział? Najwyższy czas!

Wiktoria Salzberg, finalistka Miss Śląska 2021

18-latka z Rudy Śląskiej na podium finału Miss Śląska

Znakowanie roweru

Zabezpiecz swój rower przed kradzieżą

Lasagne

Lasagne smakiem kwietnia w konkursie "Rudzkie Smaki"

Koncentrator tlenu

Uratowano życie 66-latki z Rudy Śląskiej