Lekcje „ślonskij godki” w rudzkich szkołach? Tego chce jeden z kandydatów na prezydenta

"Komu jak komu, ale mnie nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest pielęgnowanie rodzimej mowy. Moi rodzice i krewni na co dzień mówią po kaszubsku" - pisze Krzysztof Mejer, kandydat na prezydenta Rudy Śląskiej. I przedstawia swój nowy pomysł do programu wyborczego - wprowadzenie lekcji „ślonskij godki”.

Krzysztof Mejer
Mały Prinz Mejer

Krzysztof Mejer poinformował, że Ruda Śląska może być pierwszym miastem, gdzie będą prowadzone regularne lekcje „ślonskij godki”. Oczywiście jeśli to on wygra wybory.

- Z tą myślą nosiłem się już od pewnego czasu, ale jakoś do tej pory nie było dobrego klimatu, by ruszyć z tą sprawą. Teraz, po konsultacjach ze środowiskiem nauczycieli regionalistów, pomysł ten ten będzie jednym z punktów mojego programu wyborczego, który się tworzy w Otwartym Sztabie Obywatelskim - powiedział Krzysztof Mejer.

Podkreśla, że komu jak komu, ale jemu nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest pielęgnowanie rodzimej mowy.

- Moi rodzice, krewni na co dzień mówią po kaszubsku. Mi, po 30 latach mieszkania na Śląsku, przychodzi to z trudem. Za dużo w moim kaszubskim słów śląskich. Niestety Ślązacy nie mieli tyle szczęścia, co Kaszubi, którzy status swojego języka regionalnego mają zapisany w specjalnej ustawie, choć wiele osób o to aktywnie zabiegało i nadal zabiega - dodaje Mejer.

Kandydat na prezydenta Rudy Śląskiej podkreśla swoje pełne poparcie i wsparcie środowisk walczących o nadanie również śląskiemu statusu języka regionalnego.

- Mam nadzieję, że trzymana przeze mnie w rękach książka „Mały princ”, stanie się obowiązkową lekturą podczas lekcji „ślonskij godki” - mówi Mejer.

I zapowiada, po wygranych wyborach, utworzenie w mieście Centrum Edukacji Regionalnej, w którym prowadzone byłyby językowe lekcje.

To dobry ruch wizerunkowy w świetle powszechnych zarzutów o "obce" pochodzenie Krzysztofa Mejera. A tym samym zablokowanie innym kandydatom ogłoszenie podobnego pomysłu w kampanii wyborczej.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon