Irytuje nas brak oświetlenia ulicy. Ulica Wodna w Rudzie Śląskiej w ciemności

Ruda Śląska Wirek. Ulica Wodna. Cicho, na uboczu, kilka domów. Same zalety. Poza jednym - nie ma tam oświetlenia ulicznego. I kiedy zapada zmrok, na ulicy Wodnej jest ciemno jak w... lesie. Mieszkańcy proszą magistrat od ponad roku o latarnie. Bez skutku.

- Idzie jesień, rano będzie ciemno, po południu też będzie szybko się ściemniać, a dzieci muszą chodzić do przedszkola i do szkoły w całkowitej ciemności. Pisaliśmy do urzędu i nic. Pani prezydent i pan prezydent wybierają się podobno zobaczyć, jak to tu wygląda, ale jakoś nie mogą dotrzeć - pisze do nas poirytowany Czytelnik, mieszkaniec tej ulicy.

Sprawdziliśmy. Rzeczywiście - przy ul. Brata Alberta latarnie są, a już na Wodnej - brak. Co ciekawe, latem minionego roku w mieście wymieniono prawie 700 starych opraw oświetleniowych i zastąpiono je nowymi, ekologicznymi. Zarówno te prace, jak późniejsze, wchodzą w skład czwartego etapu modernizacji oświetlenia ulicznego w mieście, zaplanowanego na lata 2020-2021, który ma objąć wymianę 3751 opraw oświetleniowych i 667 słupów oświetleniowych...

Pieniędzy nie brakowało też w poprzednich latach. W rozstrzygniętym w 2019 roku konkursie dotyczącym oświetlenia ulicznego, do dofinansowania łączną kwotą 56,04 mln zł wybrano 15 projektów. W tym Rudę Śląską, która pozyskała wówczas łącznie ponad 14 mln zł dotacji do dwóch projektów - między innymi do wykonanych już w 2018 r. modernizacji oświetlenia wzdłuż wybranych ulic w dzielnicach Kochłowice, Halemba, Nowy Bytom, Orzegów i Bielszowice. Łącznie za 1,5 mln zł wymieniono ponad 260 opraw sodowych na ledowe oraz ponad 100 słupów betonowych na aluminiowe. Na poprzednie etapy przedsięwzięcia, zrealizowane w latach 2016-2019, o łącznej wartości ponad 3,6 mln zł, miasto również pozyskało unijne dofinansowanie - w sumie prawie 1,6 mln zł. Dotąd zamontowano ponad 460 opraw LED i ponad 220 słupów aluminiowych.

Postanowiliśmy więc zapytać w magistracie, czy mieszkańcy Wodnej w Wirku mogą liczyć na tę namiastkę cywilizacji i czy obejmą ich programy "rozświetlania" miasta.

- Niestety, brak jest środków na instalację oświetlenia na tej ulicy - usłyszeliśmy.

Podobną informację mieszkańcy Wodnej usłyszeli rok temu. Najwyraźniej w ogromie inwestycji oświetleniowych... znów zabrakło na kilka słupów. A jak wasze ulice? Też mieszkacie w zakątkach, gdzie światło nie dociera? Zobaczcie nadesłane przez Czytelnika film i zdjęcie - jak wygląda Wodna po zmroku.

ulica Wodna, Wirek

Wodna film

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon