Ikea przy granicy z Rudą Śląską jednak powstanie?

Ikea nie zrezygnowała ze swoich planów. Ostatecznie, po wielu perypetiach, przystępuje do realizacji inwestycji. Drugi salon popularnego skandynawskiego giganta powstanie w Zabrzu przy DTŚ, tuż obok Rudy Śląskiej.

Ikea12


Informacje o rozpoczęciu nowej inwestycji przez Ikeę przekazała prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

IKEA rozpoczyna budowę infrastruktury drogowej przy Drogowej Trasie Średnicowej w Zabrzu Firma rozstrzygnęła przetarg na realizację zadania wartego ok. 50 mln zł. Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budowy Dróg "DROGOPOL-ZW" sp. z o.o., które zrealizowało w Zabrzu m.in. modernizację ul. Piłsudskiego. Nowa infrastruktura usprawni komunikację poprzez połączenie północnej i południowej części Zaborza – wyjaśniła prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

Prezydent dodała także, że projekt zakłada również utworzenie bezpiecznego ronda. Okazuje się, że tym razem nie skończy się jedynie na projektach i obietnicach, ponieważ pierwsze prace już ruszyły. Wykonawca przejął plac budowy i rozpoczął prace przygotowawcze. Planowane zakończenie robót przypada na drugą połowę przyszłego roku.

Przypomnijmy, że pomysł utworzenia kolejnego, po Katowicach, sklepu Ikea w naszym województwie powstał już dawno. Początkowo zakładano, że zostanie zbudowany w Gliwicach, na terenie, na którym dziś znajduje się Europa Centralna. Jednakże działki sprzedano, a Ikea nie zdecydowała się na inwestycję w tym miejscu. Koncepcji jednak nie porzucono. Po pewnym czasie postanowiono wrócić do realizacji przedsięwzięcia. W tym celu Inter Ikea Centre Polska S.A. zakupiła działkę położoną w Zabrzu, w rejonie ulic Morcinka i Lompy, która kosztowała 22 miliony złotych. transakcję sfinalizowano w 2014 roku. Właścicielem terenu było miasto i Skarb Państwa. Zgodnie z zapowiedziami, budowa sklepu miała się rozpocząć w czwartym kwartale 2017, a dobiec końca w czwartym kwartale 2019 roku. Tak się jednak nie stało. Później mówiło się, że sklep powstanie do końca 2019 roku, jednakże i tego terminu nie dotrzymano. Wiele wskazywało na to, że Ikea zrezygnowała z budowy kolejnego sklepu.

Wedle pierwotnych założeń, nowy, zabrzański sklep Ikea miałby być zintegrowany z centrum handlowym z ok. 125 sklepami. Wokół miałyby znajdować się tereny rekreacyjne, amfiteatr, plac zabaw, ścieżki rowerowe, skatepark czy restauracja. Po dokonaniu analizy rynku, zdecydowano się na znaczne "odchudzenie" projektu. Jak będzie finalnie wyglądał zabrzański sklep? Tego jeszcze nie wiadomo.

fot. mat. prasowe

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Górna stawka opłaty za posiadanie psa na 2022 r. w innych gminach wynosi aż 132 zł

Będą wyższe opłaty za posiadanie psa. Tak zadecydowali radni

Harmonogram odpadów w Rudzie Śląskiej

Harmonogram odbioru odpadów w Rudzie Śląskiej

Ela

Pomaga innym, teraz sama potrzebuje pomocy

Akuku8

Chcesz pomóc? Akuku czeka!

206984314 10158563594012582 4003071081232595889 n

Odnowienie rzeźby za 64 tys. zł

sanepid

Ponad 22 tys. kontroli sanepidu w Rudzie Śląskiej

Spotkanie 29 04 21 1

Pierwsze spotkanie on-line z Grażyną Dziedzic