Ikea przy granicy z Rudą Śląską jednak powstanie?

Ikea nie zrezygnowała ze swoich planów. Ostatecznie, po wielu perypetiach, przystępuje do realizacji inwestycji. Drugi salon popularnego skandynawskiego giganta powstanie w Zabrzu przy DTŚ, tuż obok Rudy Śląskiej.

Ikea12


Informacje o rozpoczęciu nowej inwestycji przez Ikeę przekazała prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

IKEA rozpoczyna budowę infrastruktury drogowej przy Drogowej Trasie Średnicowej w Zabrzu Firma rozstrzygnęła przetarg na realizację zadania wartego ok. 50 mln zł. Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budowy Dróg "DROGOPOL-ZW" sp. z o.o., które zrealizowało w Zabrzu m.in. modernizację ul. Piłsudskiego. Nowa infrastruktura usprawni komunikację poprzez połączenie północnej i południowej części Zaborza – wyjaśniła prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

Prezydent dodała także, że projekt zakłada również utworzenie bezpiecznego ronda. Okazuje się, że tym razem nie skończy się jedynie na projektach i obietnicach, ponieważ pierwsze prace już ruszyły. Wykonawca przejął plac budowy i rozpoczął prace przygotowawcze. Planowane zakończenie robót przypada na drugą połowę przyszłego roku.

Przypomnijmy, że pomysł utworzenia kolejnego, po Katowicach, sklepu Ikea w naszym województwie powstał już dawno. Początkowo zakładano, że zostanie zbudowany w Gliwicach, na terenie, na którym dziś znajduje się Europa Centralna. Jednakże działki sprzedano, a Ikea nie zdecydowała się na inwestycję w tym miejscu. Koncepcji jednak nie porzucono. Po pewnym czasie postanowiono wrócić do realizacji przedsięwzięcia. W tym celu Inter Ikea Centre Polska S.A. zakupiła działkę położoną w Zabrzu, w rejonie ulic Morcinka i Lompy, która kosztowała 22 miliony złotych. transakcję sfinalizowano w 2014 roku. Właścicielem terenu było miasto i Skarb Państwa. Zgodnie z zapowiedziami, budowa sklepu miała się rozpocząć w czwartym kwartale 2017, a dobiec końca w czwartym kwartale 2019 roku. Tak się jednak nie stało. Później mówiło się, że sklep powstanie do końca 2019 roku, jednakże i tego terminu nie dotrzymano. Wiele wskazywało na to, że Ikea zrezygnowała z budowy kolejnego sklepu.

Wedle pierwotnych założeń, nowy, zabrzański sklep Ikea miałby być zintegrowany z centrum handlowym z ok. 125 sklepami. Wokół miałyby znajdować się tereny rekreacyjne, amfiteatr, plac zabaw, ścieżki rowerowe, skatepark czy restauracja. Po dokonaniu analizy rynku, zdecydowano się na znaczne "odchudzenie" projektu. Jak będzie finalnie wyglądał zabrzański sklep? Tego jeszcze nie wiadomo.

fot. mat. prasowe

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śmieci (zdjęcie ilustracyjne)

Śmieci nas zalewają. Produkujemy ich 2 mln ton rocznie

Umowa ruda

Ruda Śląska stanie się miastem wysokich technologii?

Kosz3

Co to jest? Wentylator? Ozdoba? Sprawdziliśmy

Porozumienie gwsh

Studia w Rudzie Śląskiej

kampania #Niebajka o porwaniu

Rusza kampania #Niebajka o porwaniu

Ztm autobusy

Od 1 lipca wróci możliwość kupienia biletu u kierowcy

Jbudżet obywatelski Ruda Śląska

Rusza nabór wniosków do budżetu obywatelskiego.