Ignacy Kaczmarek doczekał się pamiątkowej tablicy w Halembie

Z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich uczczono dziś Ignacego Kaczmarka, patrona ulicy w Halembie, uczestnika III Powstania Śląskiego. Zamordowany w 1944 roku Kaczmarek został aresztowany przez Niemców pod zarzutem przygotowywania zdrady stanu, rozpowszechniania informacji pochodzących z zagranicznych audycji radiowych oraz siania defetyzmu.

Powstaniec śląski, górnik z Halemby, patriota i działacz opozycji - Ignacy Kaczmarek został dziś uhonorowany pamiątkową tablicą, która stanęła na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Halembie, przy ul. Kaczmarka 9.

Kim był Kaczmarek?

Informacji o nim nie jest wiele. Ale te, które pozostały, do dziś stanowią studium historyczne. Zabrzanin, brał udział w III Powstaniu Śląskim. Później, w 1932 roku, wraz z rodziną osiadł w Halembie.

- Podczas II wojny światowej negatywnie wypowiadał się o możliwościach zwycięstwa III Rzeszy i przewidywał przywrócenie Polsce niepodległości. Zdradzony przez polskiego konfidenta, aresztowany przez niemiecką żandarmerię, został skazany przez nazistowski sąd na karę śmierci - podaje IPN. - Skazanie za ten czyn nastąpiło w sposób niezgodny nawet z obowiązującym w III Rzeszy prawem karnym, bowiem wypowiedzi Kaczmarka miały miejsce w stosunku do jednej osoby i w mieszkaniu prywatnym, podczas gdy zastosowane przez sąd niemiecki przepisy wymagały działania publicznego. W wyroku Kaczmarek został uznany za „fanatycznego Polaka” i niebezpiecznego defetystę.

Zginął 28 lipca 1944 w Katowicach. Podobnie jak bł. ks. Jana Macha - został zgilotynowany.

Z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej możliwe było upamiętnienie śląskiego bohatera i ufundowanie tablicy ku jego czci. Stanęła ona przed Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Rudzie Śląskiej.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon