Historyczny spacer po Nowym Bytomiu. Oprowadzać będzie dyrektor Muzeum Miejskiego

Przed nami kolejny z cyklu spacerów po dzielnicach Rudy Śląskiej. Tym razem kolej na Nowy Bytom. W najbliższą sobotę (20 kwietnia) po dzielnicy tej oprowadzać będzie Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

M. Wroński
Nowy Bytom widok

Spacery po dzielnicach to inicjatywa Muzeum Miejskiego, które w ten właśnie sposób postanowiło uczcić przypadające w tym roku 65-lecie Rudy Śląskiej. Pierwszy spacer odbył się w lutym ulicami Orzegowa. W najbliższą sobotę (20 kwietnia) będzie okazja w podobnej formule poznać historię Nowego Bytomia.

Jako samodzielna gmina Nowy Bytom pojawił się na kartach historii 6 lipca 1922 r. na mocy rozporządzenia pierwszego wojewody śląskiego Józefa Rymera , który powołał ją do życia z dawnych części powiatu miejskiego Bytom (w wyniku plebiscytu Bytom został po niemieckiej stronie Górnego Śląska, ale już położona na jego opłotkach enklawa znalazła się po polskiej stronie granicy). W ślad za utworzeniem gminy poszła budowa w latach 1928 – 1929 gminnego ratusza.

Nie byłoby Fryncity, jak często mieszkańcy Rudy Śląskiej nazywają tę dzielnicę, gdyby nie Friedenshütte, czyli późniejsza huta „Pokój”. Została ona założona w 1840 r. na obszarze Czarnego Lasu, który od 1891 r. stał się enklawą leśną stanowiącą własność miasta Bytomia. Uruchomienie huty zapoczątkowało rozwój budownictwa mieszkaniowego – powstawały zarówno robotnicze kolonie, jak słynny „Kaufhaus”, a także wille dla kadry kierowniczej huty. Zaczęły funkcjonować też pierwsze szkoły, a pod koniec XIX w. wybudowano tu pierwszy, choć nie ostatni, kościół.

Od 1stycznia 1940 r. Nowy Bytom miał zyskać prawa miejskie, ale ze względu na wybuch II wojny światowej stało się to dopiero dekadę później kiedy to na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 30 grudnia 1950 r. utworzono powiat miejski Nowy Bytom. Przyłączono do niego mający już prawa miejskie Wirek, Chebzie (należące wcześniej do gminy Godula) i samodzielne gminy Bielszowice, Bykowina, Halemba, Kochłowice oraz Kłodnicę (w 1954 r. przyłączono jeszcze Starą Kuźnicę z powiatu pszczyńskiego). Pod miejskim szyldem Nowy Bytom przetrwał do 1959 r. kiedy to połączono, go z Rudą tworząc w ten sposób Rudę Śląską.

O tym wszystkim i o wielu innych ciekawostkach z historii dzielnicy będzie można dowiedzieć podczas sobotniego spaceru. Start o godz. 10 na placu Jana Pawła II. Nie ma limitu miejsc, udział bezpłatny.

Huta Pokój

Może Cię zainteresować:

Nowy Bytom, czyli Fryna, w 2023 r. skończy 101 lat. Przypominamy jak dawniej wyglądała ta dzisiejsza dzielnica Rudy Śląskiej

Autor: Michał Wroński

01/07/2023

Wielki piec huty Pokoj Ruda Slaska

Może Cię zainteresować:

Czy wielki piec w Rudzie Śląskiej naprawdę jest wielki? Te zdjęcia wszystko wam wyjaśnią

Autor: Michał Wroński

03/03/2024

Wielki piec huty Pokoj Ruda Slaska

Może Cię zainteresować:

Tak ma wyglądać wielki piec huty Pokój w nowym życiu. Inwestycja w Rudzie Śląskiej pochłonie niemal 100 mln zł

Autor: Michał Wroński

22/12/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon