Greenpeace znów w Rudzie Śląskiej. Tym razem na szybie Kopalni Bielszowice

Poranna zmiana, podobnie jak ochrona kopalni, zauważyli dziś rano nowy wystrój szybu Kopalni Bielszowice. Pojawiły się na nim transparenty oraz... aktywiści Greenpeace. Jak dostali się na teren i niepostrzeżenie rozwiesili transparenty - pozostanie ich słodką, a raczej słoną tajemnicą. Walczą bowiem z zasoleniem Odry przez ścieki kopalniane.

- Aktywistki i aktywiści Greenpeace wspięli się dzisiaj rano na wieżę wyciągową szybu kopalni Bielszowice i rozwiesili tam ogromny transparent z hasłem: Kopalnie trują Odrę. W ten sposób sprzeciwiają się dalszemu niszczeniu Odry oraz ignorowaniu problemu przez premiera Mateusza Morawieckiego i podległych mu ministrów. Aktywiści i aktywistki domagają się od premiera pilnego ograniczenia zrzutów soli z kopalń oraz apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie szkodliwej dla Odry ustawy - informuje Greenpeace.

Kopalnie trują Odrę, End fossil crimes - takie hasła znalazły się na banerach wiszących na szybie kopalni Bielszowice. Wisi też jeden z aktywistów, choć obecnie wiszenie mu się znudziło i przycupnął na filarze szybu.

Od rana na terenie kopalni jest policja i Straż Miejska, ale póki co nie interweniują. Dlaczego ekolodzy pojawili się właśnie tu?

- Należąca do Polskiej Grupy Górniczej kopalnia Bielszowice jest jedną z kopalń, które cały czas zrzucają zasolone ścieki do dopływów Odry i Wisły. To właśnie wysoki poziom soli był jedną z kluczowych przyczyn katastrofy, która rozpoczęła się w Odrze rok temu. Potwierdza to między innymi ekspertyza przygotowana na zlecenie Komisji Europejskiej. Aktywistki i aktywiści domagają się jak najszybszego ograniczenia ilości soli zrzucanej do polskich rzek. Swój apel kierują do premiera Morawieckiego, podległych mu ministrów oraz prezydenta Andrzeja Dudy, który zdecyduje o losach projektu ustawy odrzańskiej - informuje Greenpeace.

Aktywiści i aktywistki Greenpeace oczekują natychmiastowych działań ze strony premiera i podległych mu ministrów. Domagają się:

  • ograniczenia zrzutów soli do Odry i innych polskich rzek do absolutnego minimum;
  • zastosowania wydajnych metod odsalania wód kopalnianych;
  • przeprowadzenia wymaganych prawem ocen oddziaływania kopalń węgla kamiennego na środowisko.

W piątek Sejm przyjął projekt ustawy odrzańskiej, przygotowanej przez rząd. Zignorował tym samym głosy obywateli i obywatelek, którzy wysłali do parlamentu tysiące wiadomości w obronie Odry, a także głosy naukowców oraz organizacji zajmujących się ochroną środowiska. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Aktywiści i aktywistki apelują do prezydenta, by jej nie podpisywał.


Na akcję odpowiedział zarząd PGG.

Akcja działaczy Greenpeace sprowadziła bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób

Polska Grupa Górnicza S.A. wyraża zdecydowany sprzeciw w związku z nielegalną akcją Greenpeace, polegającą na zablokowaniu szybu wydobywczego nr II Ruchu Bielszowice KWK Ruda.

Akcja aktywistów spowodowała unieruchomienie zakładu, wstrzymanie wydobycia węgla oraz sprowadziła bezpośrednie zagrożenie dla pracującej na dole załogi.

Dyrekcja KWK Ruda w trosce o bezpieczeństwo ludzi podjęła wszelkie działania,aby zabezpieczyć pracowników zakładu, a także samych protestujących, którzy narazili się na zagrożenie.

W kwestii zrzutu wód jesteśmy w pełni transparentni. Teza, że słone wody z kopalń są odpowiedzialne za największe zanieczyszczenie rzek, nie ma oparcia w opracowaniach i analizach naukowców.

Po raz kolejny przypominamy, że odwadnianie kopalń jest nieodzownym warunkiem prowadzenia eksploatacji podziemnej każdej kopalni i ze względów bezpieczeństwa pracy zakładu górniczego nie jest możliwe jego wstrzymanie. Wody pompowane z kopalń odprowadzane są zgodnie z przepisami prawa.

Ostatni raz Greenpeace był w Rudzie Śląskiej pod koniec kwietnia. Wtedy "blokowali" zrzut ścieków do Kłodnicy z kopalni Halemba.

Greenpeace w Halembie zablokował zrzut ścieków do Kłodnicy

Może Cię zainteresować:

Bicie piany, czyli Greenpeace blokował zrzut ścieków z kopalni w Halembie

Autor: Jacek Skorek

27/04/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon