Górnictwo. Związkowcy zapowiedzieli blokadę transportów węgla do elektrowni, chcą zorganizować także referendum strajkowe w kopalniach PGG

Po wtorkowym fiasku rozmów związkowców Polskiej Grupy Górniczej z wiceministrem Piotrem Pyzikiem, w środę, 29 grudnia, związkowy sztab protestacyjno-strajkowy podjął decyzję o formie i terminie akcji protestacyjnej. 4 stycznia 2022 r. – o ile wcześniej nie dojdzie do porozumienia – związkowcy zamierzają rozpocząć blokadę transportów węgla wysyłanych z kopalń do elektrowni.

PGG SA
Związkowcy w PGG domagają się podwyżek

Przypomnijmy, że związkowcy domagają się podwyżki wynagrodzeń, a także rekompensat za przepracowane jesienią weekendy. Chcą też rozmawiać na temat przyszłości Polskiej Grupy Górniczej.

Na początku grudnia wiceminister Pyzik zapowiadał w Katowicach „zielone światło” dla niektórych zapisów umowy społecznej, jednak dopiero pod koniec przyszłego miesiąca złożony ma zostać do Komisji Europejskiej wniosek o jej notyfikację. Sytuację finansową PGG ma częściowo uratować tzw. ustawa płynnościowa, ale – po pierwsze – ustawa ta nie została jeszcze zaakceptowana nawet przez Senat, a – po drugie – jej zapisy może jeszcze zakwestionować Komisja Europejska.

Rozmowy, które odbyły się we wtorek pomiędzy związkowcami, przedstawicielami PGG oraz wiceministrem aktywów państwowych Piotrem Pyzikiem zakończyły się fiaskiem. – Strony nie doszły do porozumienia ws. wypłacenia rekompensat za pracę w weekendy od września do końca grudnia. Wiceminister Piotr Pyzik zaproponował związkowcom spotkanie dotyczące umowy społecznej i wynagrodzeń na nadchodzący rok, które miałoby się odbyć między 12 a 14 stycznia – informowali związkowcy z Sierpnia’80.

W tej sytuacji związkowy sztab protestacyjno-strajkowy w środę, 29 grudnia, poinformował, że 4 stycznia, we wszystkich kopalniach PGG związkowcy zamierzają rozpocząć blokadę transportów węgla wysyłanych z kopalń do elektrowni – o ile do tego czasu nie zostanie zawarte porozumienie w sprawie płac i rekompensat. Związkowcy chcą też przeprowadzić referendum strajkowe w kopalniach PGG.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ruda Śląska kopalnia Bielszowice 2

Ciało drugiego górnika z Bielszowic nadal pod ziemią

Górna stawka opłaty za posiadanie psa na 2022 r. w innych gminach wynosi aż 132 zł

Będą wyższe opłaty za posiadanie psa. Tak zadecydowali radni

Harmonogram odpadów w Rudzie Śląskiej

Harmonogram odbioru odpadów w Rudzie Śląskiej

Ela

Pomaga innym, teraz sama potrzebuje pomocy

Akuku8

Chcesz pomóc? Akuku czeka!

206984314 10158563594012582 4003071081232595889 n

Odnowienie rzeźby za 64 tys. zł

Spotkanie 29 04 21 1

Pierwsze spotkanie on-line z Grażyną Dziedzic