Górnictwo. Związkowcy zapowiedzieli blokadę transportów węgla do elektrowni, chcą zorganizować także referendum strajkowe w kopalniach PGG

Po wtorkowym fiasku rozmów związkowców Polskiej Grupy Górniczej z wiceministrem Piotrem Pyzikiem, w środę, 29 grudnia, związkowy sztab protestacyjno-strajkowy podjął decyzję o formie i terminie akcji protestacyjnej. 4 stycznia 2022 r. – o ile wcześniej nie dojdzie do porozumienia – związkowcy zamierzają rozpocząć blokadę transportów węgla wysyłanych z kopalń do elektrowni.

PGG SA
Związkowcy w PGG domagają się podwyżek

Przypomnijmy, że związkowcy domagają się podwyżki wynagrodzeń, a także rekompensat za przepracowane jesienią weekendy. Chcą też rozmawiać na temat przyszłości Polskiej Grupy Górniczej.

Na początku grudnia wiceminister Pyzik zapowiadał w Katowicach „zielone światło” dla niektórych zapisów umowy społecznej, jednak dopiero pod koniec przyszłego miesiąca złożony ma zostać do Komisji Europejskiej wniosek o jej notyfikację. Sytuację finansową PGG ma częściowo uratować tzw. ustawa płynnościowa, ale – po pierwsze – ustawa ta nie została jeszcze zaakceptowana nawet przez Senat, a – po drugie – jej zapisy może jeszcze zakwestionować Komisja Europejska.

Rozmowy, które odbyły się we wtorek pomiędzy związkowcami, przedstawicielami PGG oraz wiceministrem aktywów państwowych Piotrem Pyzikiem zakończyły się fiaskiem. – Strony nie doszły do porozumienia ws. wypłacenia rekompensat za pracę w weekendy od września do końca grudnia. Wiceminister Piotr Pyzik zaproponował związkowcom spotkanie dotyczące umowy społecznej i wynagrodzeń na nadchodzący rok, które miałoby się odbyć między 12 a 14 stycznia – informowali związkowcy z Sierpnia’80.

W tej sytuacji związkowy sztab protestacyjno-strajkowy w środę, 29 grudnia, poinformował, że 4 stycznia, we wszystkich kopalniach PGG związkowcy zamierzają rozpocząć blokadę transportów węgla wysyłanych z kopalń do elektrowni – o ile do tego czasu nie zostanie zawarte porozumienie w sprawie płac i rekompensat. Związkowcy chcą też przeprowadzić referendum strajkowe w kopalniach PGG.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Górnicy zablokowali transporty węgla dla sektora energetycznego

Związkowcy z PGG zablokowali transporty węgla

Liscie1

Wszędzie opadłe liście. Jedni grabią, inni czekają

Wizualizacja parku handlowego i teren, gdzie powstanie

Nowy park handlowy powstanie w Rudzie Śląskiej

las

W mieście planowane są wycinki drzew

Syrena gliwice

20 maja trening systemu alarmowania

Nowy budynek SP nr 17 w Rudzie Śląskiej

Nowy budynek szkoły w Bielszowicach

FB IMG 1620121606811

Otwarcie powszechnych punktów szczepień