Gigantyczna kolejka przed NBP w Katowicach po banknot i monetę z Lechem Kaczyńskim. Zobaczcie szczegóły

Przed siedzibą Narodowego Banku Polskiego w Katowicach ustawiła się gigantyczna, najprawdopodobniej najdłuższa w historii kolejka. Setki osób przyszły, aby kupić banknot lub monetę z Lechem Kaczyńskim. Seria wyemitowana przez NBP nosi nazwę "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem".

Od rana we wtorek, 9 listopada, przed siedzibą oddziału Narodowego Banku Polskiego w Katowicach - zebrał się tłum. Około godziny 9.00 w kolejce stało już kilkaset osób. Ciągnęła się od drzwi NBP od strony ul. Bankowej, wzdłuż budynku i ul. Warszawskiej, a ogonek jeszcze kilka razy zakręcał na terenie wewnętrznego parkingu.

- Stoimy, ponieważ Lech Kaczyński, który zginął tragicznie, był dla nas najważniejszym prezydentem RP. Ten banknot, to ważna pamiątka i docenienie jego zasług - wyjaśniło małżeństwo, stojące gdzieś w połowie tej gigantycznej kolejki.

- Lech Kaczyński, to nasz prezydent i będziemy o nim pamiętać, dlatego tutaj jesteśmy - dodał mężczyzna z tłumu.

Nie zabrakło kolekcjonerów i ludzi, którzy liczą na to, że banknot lub moneta z podobizną byłego prezydenta w przyszłości nabierze znacznej wartości. Pojawiła się też grupa mężczyzn, którzy nie ustawili się w kolejce, tylko liczyli, że uda im się coś odkupić od innych.

Banknot i moneta kolekcjonerska z Lechem Kaczyńskim

Wyemitowany przez NBP banknot z Lechem Kaczyńskim ma nominał 20 złotych.

"Na przedniej stronie banknotu znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na stronie odwrotnej zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX wieku, napis "SOLIDARNOŚĆ" oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu" - informuje NBP.

Banknot 20 zł Lech Kaczyński


Moneta, a właściwie złoty numizmat o nominale 500 złotych niewiele różni się graficznie od banknotu. Tak naprawdę może być jego nieco zmodyfikowaną matrycą odwzorowaną w złocie. Na rewersie dodano tylko portret Lecha i Marii Kaczyńskich oraz bielika z polskiego godła. Banknot kolekcjonerski wydano w nakładzie 80 tys. w cenie 100 złotych za sztukę. Z kolei nakład złotej monety to tylko 1500 sztuk w cenie... 9500 złotych. Serię nazwano "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem".

Moneta 500 zł Lech Kaczyński

Z miłości do prezydenta Kaczyńskiego czy chęci zysku?

Sprzedawane przez NBP po 9500 złotych monety kolekcjonerskie z Lechem Kaczyńskim natychmiast trafiły na rynek. Ofert jest sporo i wahają się od nieco ponad 12 do nawet 15 tysięcy złotych. Są wykonane ze złota najwyższej próby 999,9, którego gram, według dzisiejszego kursu, kosztuje około 233 zł. To daje nam wartość użytego kruszcu na poziomie 7250 złotych. Cała reszta, to wartość kolekcjonerska. Jeszcze większe przebicie jest w przypadku banknotu o wartości 20 złotych - na aukcjach są już oferty od 100 (w hurcie, 10 sztuk), do nawet 200 złotych za jedną sztukę.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej, poinformowała o swojej chorobie

Prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic cierpi na nowotwór

bezpieczne wakacje

Akcja policji " Bezpieczne wakacje"

kampania #Niebajka o porwaniu

Rusza kampania #Niebajka o porwaniu

Akcja pieszy

Akcja „Bezpieczne skrzyżowania”

Chorzow odpady komunalne

Od 1 czerwca odpady z miasta będzie odbierać nowa firma

tężnia solankowa w Rudzie Śląskiej

Tężnia solankowa w Rudzie Śląskiej

Ulica Żeleńskiego, Ruda Śląska

Dziurawa ul. Żeleńskiego utrudnia życie