Festiwal Miedzianka Po Drodze w Rudzie Śląskiej

Już za kilka dni, w najbliższy poniedziałek, 28 sierpnia - w Rudzie Śląskiej lokalna odsłona Festiwalu Miedzianka Po Drodze. Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w sumie w ośmiu miastach, a tematem przewodnim festiwalowej podróży jest oikos, czyli dom. Imprezy towarzyszące odbędą się też w sobotę i niedzielę.

W rudzkiej odsłonie Festiwalu Miedzianka Po Drodze zaplanowano między innymi spotkania autorskie, lekcje poezji, kino letnie oraz festiwalową telewizję śniadaniową on-line.

– Wydarzenie będzie przede wszystkim okazją do poznania Rudy Śląskiej - mówi prezydent miasta, Michał Pierończyk. – Po drodze przez nasze miasto będzie można odwiedzić wiele urokliwych zakątków, które często są nieznane nawet rudzianom, więc tym bardziej wszystkich zapraszam – podkreśla. Imprezy towarzyszące odbędą się również 26 i 27 sierpnia. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Festiwal Miedzianka Po Drodze w Rudzie Śląskiej rozpocznie się już o 7.00 rano, spacerem po dziewiczych terenach północnej części miasta, pod przewodnictwem Stanisława Łubieńskiego.

- Spacer odbędzie się na styku Rudy Śląskiej, Zabrza i Bytomia, gdzie ślady osadnictwa sięgają 10 tysięcy lat, a przyroda świetnie sobie radzi, pomimo kilku wieków intensywnego przemysłu wydobywczego. Start przy świetlicy przy ul. Jana III Sobieskiego 47 w Rudzkiej Kuźnicy - zapraszają organizatorzy.

O godzinie 11.00 Andrzej Godoj z Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka poprowadzi spacer po Rudzie, najstarszej, przemysłowej dzielnicy miasta. Goście zobaczą ślady początków górnictwa na Górnym Śląsku, ruiny domu Karola Goduli, kolonie robotnicze, by skończyć w Muzeum Miejskim na ekspozycji "Czas to pieniądz. Historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej". Start przy parkingu przy ul. Kościelnej 12 (vis a vis kościoła).

O godzinie 14.00 - spacer po Trakcie Rudzkim, który poprowadzi Michał Adamczyk z Wydziału Rozwoju Miasta rudzkiego magistratu. Trakt Rudzki to modelowy przykład kompleksowej rewitalizacji i rekultywacji zdegradowanych terenów miasta w kierunku środowiskowym, a także zwiększenia udziału mikromobilności w przemieszczaniu się pomiędzy dzielnicami. Start przy parkingu przy ul. Czarnoleśnej 12 (teren stadionu lekkoatletycznego).

W ramach Festiwalu odbędzie się też cykl spotkań autorskich w ogrodzie Śląskiego Teatru Impresaryjnego przy Niedurnego 69.

O 16.00 Mateusz Łysiak będzie rozmawiał z Sylwią Chutnik, pisarką, kulturoznawczynią i działaczką społeczną.

O 17.00 - spotkanie z Anną Goc, dziennikarką, laureatką Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski (2018).

O 18.00 - Filip Springer poprowadzi rozmowę ze Stanisławem Łubieńskim, pisarzem, publicystą i kulturoznawcą.

W czasie tych spotkań lekcję poezji poprowadzi Julia Fiedorczuk

O 19.00 - kino letnie - projekcja filmu "Art Thinking", a po niej dyskusja o filmie.

O 20.00 - spektakl Teatru Improwizowanego Klancyk.

Zakończenie Miedzianki Po Drodze - ok. 21.15 - plenerowe wydarzenie Latarnicy i Latarniczki, podczas którego autorki i autorzy festiwalu będą czytać swoje ulubione teksty.

W ramach imprez towarzyszących - już w sobotę, 26 sierpnia, o 9.00 - rozpocznie się Węglowa Atlantyda, czyli wyprawa śladami najstarszej kopalni na Górnym Śląsku - "Brandenburg" w Rudzie. Goście przejdą ulicą Janasa i zobaczą wzniesioną przez pracowników huty "Berta" grotę Matki Boskiej z Lourdes, hałdę pocynkową z czasów Karola Goduli czy dawny kamieniołom. Spacer zakończy się przy pochodzących z drugiej połowy XIX stulecia zabudowaniach szybu "Franciszek". Start na ul. Joachima Achtelika przy Grocie Matki Boskiej z Lourdes.

O 12.00 Miejski Konserwator Zabytków przedstawi historię przekształceń terenu Koksowni "Orzegów". Start zwiedzania na parkingu przy parku, ul. Augusta Hlonda 52.

Na zakończenie soboty, o godzinie 15.00 - podróż w czasie po Muzeum Historii Polski Ludowej (ul. Zajęcza 42, Ruda Śląska - Bielszowice).

Z kolei w niedzielę, 27 sierpnia, o godz. 10.00 - spacer w Dolinie Kochłówki, pierwszym użytku ekologicznym w mieście. Zbiórkę zaplanowano przy parkingu vis a vis kościoła p.w. św. Barbary przy ul. Górnośląskiej 31.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon