„Fajer u Hrabiny” w rudzkim Muzeum Miejskim w 180. rocznicę urodzin wychowanki legendarnego górnośląskiego przedsiębiorcy

Joanna Schaffgotsch von Schomberg-Godula to jedna z najważniejszych kobiecych postaci śląskiej historii. W tym roku przypada 180. rocznica urodzin wychowanki legendarnego górnośląskiego przedsiębiorcy Karola Goduli. Program Nocy Muzeów w Rudzie Śląskiej w głównej mierze nawiązywać będzie do jej życia i losów, a także czasów w których żyła.

Wikipedia
Joanna Schaffgotsch von Schomberg-Godulla

O tym wszystkim przekonamy się już 29 kwietnia w rudzkim Muzeum Miejskim. To właśnie tam odbędzie się widowisko „Fajer u Hrabiny”, którego program w znacznym stopniu oparty będzie na czasach, w których żyła matka śląskiego przemysłu.

– Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Joanny von Schaffgotsch-Gryzik w Rudzie Śląskiej zaprezentują przedstawienie pt. „Śladami Joanny”. Następnie grupa Mme Chantberry, zajmująca się kostiumologią i krawiectwem artystycznym, zabierze uczestników w podróż do świata mody z czasów, w których żyła hrabina Joanna. Odbędzie się też wykład i prezentacja na temat obyczajów z drugiej połowy XIX wieku - będzie można poznać m.in. różne zabiegi kosmetyczne, nie zabraknie również pokazu strojów. Zainscenizowany zostanie podwieczorek z tamtych czasów, podczas którego będzie można zaznajomić się z etykietą obowiązującą przy stole, a miłośnicy tańca wezmą udział w warsztatach kontredansa, prowadzonych przez instruktorkę Alenę Bialovą – informują organizatorzy wydarzenia.

Uczestnicy imprezy będą mieli także szansę obejrzeć film dokumentalny „Joanna Gryzik – Śląski Kopciuszek”, spotkać się z historykiem Arkadiuszem Kuzio-Podruckim oraz społecznikiem i pisarzem Maciejem Mischokiem, a także wziąć udział w prapremierze koncertowej wersji fragmentów widowiska muzycznego w wykonaniu artystów scen polskich.

Wydarzenie potrwa od godz. 16 do 23. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto dokonać wcześniejszej rezerwacji.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śmieci (zdjęcie ilustracyjne)

Śmieci nas zalewają. Produkujemy ich 2 mln ton rocznie

Muzeum Miejskie, Ruda Śląska

Odnowione Muzeum Miejskie i nowa wystawa w Rudzie

Lotto loteria szczepionkowa 824x298

Zaszczep się, wygrywaj i... wesprzyj miasto

Wielki pien fryna

Śląska Lokacja Filmowa 2021 - Wielki Piec w Rudzie Śląskiej

Ztm autobusy

Od 1 lipca wróci możliwość kupienia biletu u kierowcy

Wirecka 1

Pierwsza część ul. Wyzwolenia wyremontowana

IRRS

Rudzianin prezesem Instytutu Rozwoju Regionalnego