Europejskie Dni Dziedzictwa w Rudzie Śląskiej. Zwiedzanie schronu, wielkiego pieca oraz piknik przy piekaroku

Tradycyjnie już, w drugi i trzeci weekend września, odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa. Ruda Śląska też przygotowała atrakcje na najbliższe sobotę i niedzielę. Schron, wielki piec i piekarok będą głównymi miejscami spotkań.

Na najbliższą sobotę, 9 września, miasto zaprasza na piknik forteczny oraz, dla tych, którzy się załapali - zwiedzanie wielkiego pieca Huty Pokój.

Fani historii i militariów na pewno odnajdą się na pikniku fortecznym organizowanym przy ciężkim schronie bojowym nr 27 w Nowym Bytomiu (ul. 1 Maja 374, na przeciwko gazowni). W programie spotkania, które potrwa od godziny 13.00 do 20.00 jest zwiedzanie schronu, spotkanie z rekonstruktorami, wystawa zabytkowych aparatów i wyposażenia wojskowego, warsztaty fotografii otworkowej oraz strzelnica ASG. Nowobytomski schron został wybudowany w 1937 roku i stanowił część Obszaru Warownego "Śląsk". Pieczę nad schronem sprawuje Stowarzyszenie Paramilitarne "Prochownia 1910".

Dla fanów zabytków industrialnych z kolei przygotowano wycieczkę po wielkim piecu Huty Pokój. Ale miejsc już nie ma.

– Niestety, lista chętnych zapełniła się w kilka chwili po otwarciu zapisów na stronie EDD – informuje Marta Lip-Kornatka z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków rudzkiego magistratu. – Zainteresowanie wejściem na ten unikatowy obiekt wyraziło kilkaset osób, co przeszło nasze oczekiwania, ale jest też dowodem, że Wielki Piec stanowi wyjątkowe miejsce na mapie regionu.

Miejsca nie powinno za to zabraknąć w niedzielę. Od 14.00 do 17.00 wszyscy chętni spróbowania prawdziwego chleba z piekaroka - nie powinni pominąć tego wydarzenia. Rudzki piekarok mieści się w Rudzie przy Bujoczka 24 i jak zwykle bydzie hajcować przez cały piknik.

- Będzie można spróbować chleba z bezpośredniego wypieku, który przeprowadzi Mirosław Dziuryk z Piekarni-Cukierni Jakubiec – zapowiada Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Oprócz degustacji - warsztaty muzealne pod hasłem "Rołza na ślōnski muster". Każdy będzie mógł spróbować ozdabiania szlajfek, taszyntuchów, biksów i krauzów charakterystycznym motywem śląskiej róży, który jest obecny m.in. w tradycyjnych strojach, ale też na porcelanie czy w architekturze.

Poza tym prezentacja łobleczenia na niedziela oraz warsztaty "Dawne AGD" - tu można sprawdzić się na przykład w praniu na waszbrecie, szpanowaniu czy biglowaniu.

Piknikowy czas umili występ zespołu Maszkety.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon