Europejskie Dni Dziedzictwa w Rudzie Śląskiej

Wielkimi krokami zbliżają się Europejskie Dni Dziedzictwa. W Rudzie Śląskiej zaplanowano moc atrakcji. Wydarzenie organizowane przez rudzkie Stowarzyszenie „Genius Loci – Duch Miejsca” odbędzie się w dwa wrześniowe weekendy: 12-13 oraz 18-19. Co w programie?

Kosciolwkochlowicach

12 września zaplanowano spacer historyczny „Wirek trzech religii” po dzielnicy śladem pamiątek związanych z religijnością oraz wielokuturowością dawnego Wirku. W rolę przewodnika wcieli się dr Przemysław Noparlik. Start wydarzenia punktualnie o godz. 12.00 przy kościele św. Wawrzyńca mieszczącym się przy ul. Nowary w Rudzie Śląskiej – Wirku.

Z kolei 13 września odbędzie się wydarzenia „Kochłowice - zwiedzanie i bieganie”. Początek o godz. 17.00, a miejsce zbiórki znajduje się przy boisku KS „Urania: przy ul. Tunkla 12. Event poprowadzą Magdalena Lapshin oraz Małgorzata Hadała. Uczestnicy przebiegną 6-kilometrową pętlę po jednej z najstarszych dzielnic Rudy Śląskiej. trasa prowadzi przez najciekawsze zabytki Kochłowic. Na przystankach biegacze będą mogli zobaczyć i usłyszeć jak miejscowość zmieniała się na przestrzeni XX-wieku – dzięki nagraniom i historycznym zdjęciom z Cyfrowego Archiwum Kochłowic – wyjaśniają organizatorzy. Uwaga! Warto zabrać ze sobą smartfony. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego też obowiązują zapisy. Wszyscy chętni do udziału w wydarzeniu mogą się zarejestrować poprzez stronę kochlowice.org. Formularz rejestracyjny znajduje się TUTAJ!

18 września z kolei rudzianie wezmą udział w webinarze pt. „Obszar dzisiejszej Rudy Śląskiej w średniowieczu”, który poprowadzi dr Przemysław Noparlik. Odbędzie się on o godz. 18.00 za pośrednictwem platformy: meet.google.com/zad-gkdo-iei.

Ostatniego dnia rudzkiej odsłony Europejskich Dni Dziedzictwa, czyli 19 września, o godzinie 16.00 miłośnicy historii ruszą na wycieczkę po średniowiecznym Gródku z przewodnikiem. Miejsce zbiórki znajduje się na terenie parkingu przy kościele św. Barbary w Rudzie Śląskiej – Bykowinie.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon