Elektryczne hulajnogi wjechały na ulice Rudy Śląskiej. Mieszkańcy jednorazowo przejadą do 40 km

Po wielu zgłoszeniach mieszkańców w Rudzie Śląskiej pojawiły się hulajnogi elektryczne firmy Bolt. Koszt 1-minutowego przejazdy wynosi 50 groszy. Rudzianie na jednym ładowaniu będą mogli przejechać do 40 kilometrów. Hulajnogi dostępne będą w każdej dzielnicy Rudy.

fot. Urząd Miasta Ruda Śląska
Hulajnogi elektryczne ruda śląska

Firma Bolt udostępnia możliwość wypożyczenia hulajnóg w 30 miastach Polski. W tym na terenie Śląska m.in. w: Zabrzu, Katowicach, Chorzowie oraz Bytomiu.

- Hulajnogi elektryczne są coraz popularniejszym środkiem transportu w centrach polskich miast. Pozwalają na ominięcie korków i pokonanie w krótkim czasie trasy np. pomiędzy kilkoma przystankami. Od teraz z tej możliwości będą mogli korzystać także rudzianie. Myślę, że wprowadzenie tej usługi w mieście poszerzy ofertę transportową w Rudzie Śląskiej – wyjaśnia Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Jak korzystać z hulajnóg Bolt?

Osoby zainteresowane skorzystaniem z elektrycznych urządzeń muszą zainstalować aplikację Bolt oraz podpiąć do niej kartą bankomatową. Aplikacja jest dostępna do pobrania w Google Play (Android) lub App Store (iOS).

W celu uruchomienia hulajnogi należy zeskanować kod QR umieszczony
na kierownicy urządzenia. Przed rozpoczęciem pierwszego przejazdu użytkownik hulajnogi zobowiązany jest do zapoznania się z instrukcją obsługi oraz wskazówkami w aplikacji dotyczącymi bezpiecznej jazdy oraz parkowania pojazdu.

Przejazdy są możliwe pomiędzy miastami

Hulajnogi są dostępne w każdej dzielnicy Rudy Śląskiej. Przejazdy są możliwe także między miastami, które Bolt objął swoją usługą. Jednak samo wypożyczenie i zaparkowanie pojazdu po skończonej jeździe możliwe będzie w wyznaczonych strefach. Użytkownicy proszeni są o odstawienie hulajnogi w bezpieczne miejsce.

– Zabrania się tego robić w takich miejscach jak: przejazd kolejowy lub tramwajowy, skrzyżowanie, przejście dla pieszych lub przejazd dla rowerzystów, tunel, most lub wiadukt, a także pas między jezdniami. Te i inne miejsca dokładnie określają przepisy ruchu drogowego – informuje Marek Partuś, komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej.

Na hulajnogach marki Bolt można pokonać do 40 kilometrów na jednym ładowaniu. Maksymalna osiągana prędkość wynosi 20 km/h - zgodnie z wymogami prawa.

- Edukacja i rozmowy z ​przedstawicielami miast na każdym etapie prowadzenia wypożyczalni to kluczowe elementy naszej działalności. Dopasowujemy nasze operacje do potrzeb lokalnej społeczności, wprowadzamy konieczne ograniczenia w zakresie prędkości jazdy i parkowania. To, że rudzianie i rudzianki już mogą korzystać z naszych rozwiązań mikromobilnych potwierdza, że obrana strategia jest skuteczna - mówi Valerii Romanov, Bolt Rentals Country Manager w Polsce.

Kto może korzystać z elektrycznych hulajnóg?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami drogowymi do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane
jest posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Źródło: informacja prasowa UM w Rudzie Śląskiej

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon