Dziś na stacjach diagnostycznych znów można za darmo ustawić światła. Trwa akcja "Twoje światła - nasze bezpieczeństwo"

Dobre oświetlenie pojazdu to podstawa. Światła mijania, zwłaszcza po zmroku, zapewniają bezpieczeństwo tak kierowcom, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego. W trosce o prawidłowe ich ustawienie - Policja i Polski Związek Motorowy kontynuują akcję "Twoje światła - nasze bezpieczeństwo".

Swiatla5

Codziennie na drodze spotykamy pojazdy, które oślepiają nas, albo w drugą stronę - świecą tylko dla zasady. O jeździe na światłach dziennych w nocy nawet nie wspominając.

- Nie każdy kierowca nawet sprawdza, czy wszystkie światła mu działają. A przed wyjazdem na drogę powinno się sprawdzić dwie podstawowe rzeczy - ciśnienie powietrza w ogumieniu i czy światła w samochodzie świecą - mówi Jerzy Gawroński, prezes Polskiego Związku Motorowego w Katowicach.

Złe ustawienie świateł - na co wpływa?

Gdy świecą za wysoko - stwarzamy zagrożenie w ruchu drogowym, bo oślepiamy kierowców jadących z naprzeciwka, bądź jadących przed nami. Gdy za nisko - ryzykujemy, że w porę nie dostrzeżemy przeszkód przed nami. Jeżeli światła są ustawione nieprawidłowo, narażamy się też na to, że wpadniemy w oko patrolu "drogówki".

- Policjanci podczas rutynowych kontroli sprawdzają też światła. Najlepiej widać to po zmroku. Każda taka sytuacja jest weryfikowana i jeśli policjant ma przypuszczenie, że światła są ustawione nieprawidłowo - kieruje pojazd na stację diagnostyczną. Zatrzymując dowód rejestracyjny - mówi sierż. szt. Damian Sokołowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Darmowe ustawienie świateł

Wprawdzie ustawienie świateł nie jest drogie - dodatkową zachętą dla kierowców ma być akcja "Twoje światła, nasze bezpieczeństwo". W całym województwie śląskim, w wyznaczonych stacjach diagnostycznych, takiej kontroli można dokonać bezpłatnie.

Kolejne terminy bezpłatnych kontroli:

  • 20 listopada
  • 4 grudnia

Stacje diagnostyczne biorące udział w akcji w Rudzie Śląskiej

  • Stacja diagnostyczna PZM w Halembie, przy Solidarności 23, czynne 8.00-13.00
  • Stacja diagnostyczna KREG w Czarnym Lesie, przy Bukowej 3, czynne 7.00-15.00

Poza Rudą Śląską - w akcji biorą udział wszystkie stacje diagnostyczne Polskiego Związku Motorowego oraz wiele prywatnych. O wszystkich informuje też kierowców aplikacja "Yanosik", która wskaże drogę do najbliższego punktu w ramach tej akcji. Można je również sprawdzić bez aplikacji - na interaktywnej mapie Yanosik pod tym linkiem.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Swiatla5

W sobotę za darmo można sprawdzić ustawienie świateł

Swiatla

Od soboty, co dwa tygodnie - darmowe ustawienie świateł

Przed Plazą, w opaskowej akcji

Rozdaliśmy mieszkańcom setki opasek odblaskowych

Jutro można po raz ostatni za darmo sprawdzić ustawienie świateł

Kto nie sprawdził świateł - można jeszcze za darmo!

W sobotę można za darmo sprawdzić ustawienie świateł

W soboty można bezpłatnie sprawdzić światła

Bezpieczna droga do szkoły - ruszyła policyjna akcja

Bezpieczna droga do szkoły

Jeden z zatrzymanych był poszukiwany listami gończymi

Dwóch pijanych "trafionych". Jeden miał więcej za skórą