Dziś na godzinę miasto pogrąży się w ciemnościach

1 grudnia o godzinie 17.00 zgasną latarnie stojące przy głównych ulicach Rudy Śląskiej. Skandaliczna decyzja może wpłynąć m.in. na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

128867215 3488467144542571 467511805626122567 n


Dlaczego latarnie uliczne zostaną wyłączone? Magistrat wyjaśnia, że w ten sposób władze miasta włączają się w protest przeciwko ograniczaniu w Polsce idei samorządności, a także rządowym planom zawetowania budżetu Unii Europejskiej.


W związku z protestem na godzinę zgasną latarnie znajdujące się przy ul.Solidarności, Międzyblokowej, Energetyków, Joanny, Górnośląskiej, Szpaków, Skowronków, Drozdów, ks. Niedzieli, Oświęcimskiej, Łukasiewicza, Strzeleckiej, Paderewskiego, Jankowskiego, Noskowskiego, Maliszewskiego, Wolności (od tzw. Karmańskiego do ronda), Orzegowskiej, Hlonda i Królowej Jadwigi.

Należy zaznaczyć, że akcja godziny ciemności to inicjatywa miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich oraz Stowarzyszeniu „Tak! Samorządy dla Polski”.
Nie zgadzamy się na pozbawianie mieszkańców pieniędzy na potrzeby ich lokalnych społeczności. Dlatego w największych polskich miastach oraz najmniejszych wsiach symbolicznie, na 1 godzinę zgasną latarnie. Bo bez pieniędzy, za chwilę zgasną na stałe… - zaznaczają inicjatorzy protestu.

Akcja ta ma na celu pokazanie tego, że „bez środków zostaje ciemność”, a samorządy bez dostępu do narzędzi finansowych, w tym środków z PIT i CIT oraz dostępu do środków unijnych, będą miały spore trudności z realizacją inwestycji i regulowaniem zobowiązań.

Sprawę skomentował poseł PiS Marek Wesoły. Jak zaznacza:

Rzadko decyduję się na komentowanie działań władz Rudy Śląskiej z Panią Prezydent Grażyną Dziedzic na czele, ale ten , powiem łagodnie niepoważny pomysł nie daje mi wyboru: Zaangażowanie polityczne naszych Rudzkich prezydentów nie pozostawia dziś żadnych wątpliwości. Runął w końcu budowany przez wiele lat mit o bezpartyjnej prezydent. Oczywiście nic mi do tego, tak tylko nie mogłem się oprzeć żeby o tym nie wspomnieć. Ale do rzeczy, jestem jako obywatel tego miasta oburzony poniższym wpisem. Prezydent musi stać na straży bezpieczeństwa Mieszkańców miasta. Pani prezydent, nie ma Pani Prawa gasić oświetlenia ulic, wykorzystując takie działanie w celach politycznych. Nie ma Pani prawa narażać Mieszkańców miasta na niebezpieczeństwo. Narazi Pani , jak widać w sposób całkowicie świadomy i celowy zarówno kierowców jak i pieszych na zagrożenie utraty życia i zdrowia. Apeluję i przestrzegam przed brakiem elementarnej odpowiedzialności. Proszę sobie walczyć z kim Pani chce jako Prezydent w sposób zgodny z prawem.

Poseł Wesoły zapowiedział też, że jeżeli planowane wyłączenie światła dojdzie do skutku, złoży doniesienie do prokuratury.

Wszystkich którzy myślą podobnie jak ja bardzo proszę o pomoc i w razie gdyby do tego wygaszenia świateł doszło proszę o wykonanie zdjęć z widoczną datą, nazwą ulicy i wygaszonymi latarniami. Z góry dziękuję - napisał na swoim facebookowym profilu poseł Wesoły.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon