Dziś Dzień Solidarności i Wolności

Dziś Dzień Solidarności i Wolności - święto państwowe obchodzone 31 sierpnia na pamiątkę podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku w 1980 roku.Ustanawiając Dzień Solidarności i Wolności ustawą z 2005 r., Sejm postanowił uhonorować wysiłek ludzi, którzy żyli w niesuwerennym państwie i byli uciemiężeni przez opresyjną władzę, ale pozostali wierni idei niepodległej Polski i walczyli o przywrócenie praw obywatelskich i pracowniczych.

Dzien solidarnosci i wolnosci na str maly 2

Wielu młodych ludzi nie pamięta czasów, gdy Polacy żyli w socjalistycznym kraju pod czujnym okiem "wielkiego brata" ze wschodu. Od 1945 roku nasz kraj, choć teoretycznie niepodległy, należał do bloku komunistycznego. Dopiero w 1980 roku doszło do utworzenia NSZZ „Solidarność”, pierwszej niezależnej od władz, ogólnopolskiej organizacji związkowej. Później przyszła fala strajków niezadowolonego spoleczenstwa. Od lipca do września 1980 roku w PRL strajkowało 700 zakładów pracy.

Skala protestów zmusiła komunistyczne władze do przyjęcia żądań strajkujących. 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku strona rządowa podpisała porozumienie ze związkowcami. Zawarto porozumienia w Szczecinie (30 sierpnia), Jastrzębiu-Zdroju (3 września) i Dąbrowie Górniczej (11 września). Porozumienia Sierpniowe zakończyły wydarzenia Sierpnia ‘80. Dziś obchodzimy święto tych, którzy postanowili, mimo ryzyka, walczyć o wolną Polskę.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon