Dziś astronomiczna, jutro kalendarzowa. Idzie jesień

Jesien

Początek jesieni kalendarzowej przypada jutro, 23 września. Jesień astronomiczna zaś następuje, gdy promienie słoneczne padają prostopadle na równik, czyli występuje równonoc jesienna. W tym roku ta astronomiczna zawita dziś, w środę, 22 września, dokładnie o 21.21. Takie "urodzinki godzinki".

Dziś pogoda nie rozpieszcza. 11-13 stopni, to rzeczywiście trąci już jesienią. Ale jest dobra informacja - najbliższy weekend ma być słoneczny. W sobotę - 19, w niedzielę nawet 20 stopni Celsjusza.

W słowiańskiej tradycji pierwszy dzień jesieni obchodzony był uroczyście. Zostawiano na polu kilka nieskoszonych kłosów, by ziemia nie była całkowicie pozbawiona ziarna. Kilka dni przed początkiem jesieni, przed posągiem Świętowita - boga urodzaju i wojny - stawiano kielich z pitnym miodem. Jeśli pozostał nietknięty, oznaczało to obfite plony. W pierwszy dzień jesieni ludzie dziękowali też bóstwom za zbiory z pól i prosili o obfite plony w następnym roku. A tańcom i hulankom nie było końca. A że jest okazja... :D

Kalendarzowa jesień będzie trwać przez trzy miesiące - do 21 grudnia. I wtedy nadejdzie zima. Kalendarzowa oczywiście, bo takiej prawdziwej od lat już nie było.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Urania ladin

Janusz Slatinschek, były piłkarz Uranii i Grunwaldu nie żyje

Schronisko3

Z pomocą schronisku w Rudzie Śląskiej

Karol Lichniewski i Dawid Lorek - z wyróżnieniami z ostatniej wystawy modelarskiej

Sukcesy rudzkich modelarzy. Koło ODK Pulsar zbiera nagrody!

Ewa Chmielewska i Łukasz Kohut podczas spaceru po Rudzie Śląskiej

Europoseł poznał uroki Rudy Śląskiej

Ela

Pomaga innym, teraz sama potrzebuje pomocy

Prawy pas

Będą mandaty za lewy pas

Szpital tymczasowy

149 przypadków. Ruda Śląska w czołówce zakażeń SARS-CoV-2...