"Dziewiątka" wraca na dawną trasę. Znów pojedzie aż do Bytomia!

Ostatnie dni prób i od najbliższej soboty, 18 grudnia - "dziewiątka" wraca na swoją starą trasę - czyli od Chorzowa do Bytomia. Po ponad półtorarocznej przerwie, kiedy jej trasa kończyła się na pętli w Chebziu, nasza banka znów kursować będzie do placu Sikorskiego.

Dobra informacja dla podróżujących tramwajem, a właściwie tych, którzy z racji skrócenia trasy ""dziewiątki" - do Bytomia musieli jeździć autobusem. Już w sobotę, 18 grudnia, zamiast tymczasowej linii 39 od Chebzia do Młyna - całą trasę obsługiwać będzie, jak dawniej - linia 9. Tramwaje linii 9 przestały kursować na swojej stałej trasie 18 kwietnia 2020 roku, kiedy rozpoczęła się modernizacja torowiska w Rudzie Śląskiej Goduli. Z kolei modernizacja linii po stronie bytomskiej - rozpoczęła się później - przez co też później się zakończyła. To spowodowało, że na gotowym już torowisku w Rudzie Śląskiej, tymczasowo uruchomiono tramwaj numer 39. Jeździł od Chebzia do końca rudzkiego torowiska - czyli pod szombierski Młyn. Dalej - torów nie było, bo odcinek bytomski ciągle się remontował.

– Termin realizacji tej inwestycji określony jest na kwiecień przyszłego roku, jednak zarówno Zarządowi Spółki, jak i włodarzom Bytomia bardzo zależało na jak najwcześniejszym wznowieniu ruchu tramwajowego. Generalny wykonawca, firma Silesia Invest, dołożył wszelkich starań, by stało się to jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia i wszystko wskazuje na to, że to się uda – powiedział Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

W tym tygodniu na zmodernizowanym odcinku wzdłuż ul. Frycza Modrzewskiego planowane są jazdy próbne i wykonanie ostatnich prac koniecznych do tego, by móc rozpocząć obsługę liniową trasy. Pozostałe prace wykończeniowe - będą już realizowane na gorąco - w trakcie przerw w ruchu tramwajów. Od najbliższej soboty "dziewiątka" będzie już kursować w relacji Chorzów Stadion Śląski pętla zachodnia – Bytom pl. Sikorskiego.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon