"Dziewiątka" wraca na dawną trasę. Znów pojedzie aż do Bytomia!

Ostatnie dni prób i od najbliższej soboty, 18 grudnia - "dziewiątka" wraca na swoją starą trasę - czyli od Chorzowa do Bytomia. Po ponad półtorarocznej przerwie, kiedy jej trasa kończyła się na pętli w Chebziu, nasza banka znów kursować będzie do placu Sikorskiego.

Dobra informacja dla podróżujących tramwajem, a właściwie tych, którzy z racji skrócenia trasy ""dziewiątki" - do Bytomia musieli jeździć autobusem. Już w sobotę, 18 grudnia, zamiast tymczasowej linii 39 od Chebzia do Młyna - całą trasę obsługiwać będzie, jak dawniej - linia 9. Tramwaje linii 9 przestały kursować na swojej stałej trasie 18 kwietnia 2020 roku, kiedy rozpoczęła się modernizacja torowiska w Rudzie Śląskiej Goduli. Z kolei modernizacja linii po stronie bytomskiej - rozpoczęła się później - przez co też później się zakończyła. To spowodowało, że na gotowym już torowisku w Rudzie Śląskiej, tymczasowo uruchomiono tramwaj numer 39. Jeździł od Chebzia do końca rudzkiego torowiska - czyli pod szombierski Młyn. Dalej - torów nie było, bo odcinek bytomski ciągle się remontował.

– Termin realizacji tej inwestycji określony jest na kwiecień przyszłego roku, jednak zarówno Zarządowi Spółki, jak i włodarzom Bytomia bardzo zależało na jak najwcześniejszym wznowieniu ruchu tramwajowego. Generalny wykonawca, firma Silesia Invest, dołożył wszelkich starań, by stało się to jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia i wszystko wskazuje na to, że to się uda – powiedział Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

W tym tygodniu na zmodernizowanym odcinku wzdłuż ul. Frycza Modrzewskiego planowane są jazdy próbne i wykonanie ostatnich prac koniecznych do tego, by móc rozpocząć obsługę liniową trasy. Pozostałe prace wykończeniowe - będą już realizowane na gorąco - w trakcie przerw w ruchu tramwajów. Od najbliższej soboty "dziewiątka" będzie już kursować w relacji Chorzów Stadion Śląski pętla zachodnia – Bytom pl. Sikorskiego.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

9

Banka jedzie dalej. Od jutra "Skarbkiem" z Chebzia do Młyna

Wieszolekgrob

IPN uczci Augustyna Wieszołka powstańczym znakiem na grobie

Bytom Tablice po śląsku przed Urzędem Miejskim

Urzůnd Miejski we Rudzie. Chcielibyście takie tablice?

Szkola

19 tys. rudzkich uczniów zakończyło rok szkolny 2020/2021.

OSP w Rudzie Śląskiej

Nabór do OSP w Rudzie Śląskiej

Święto miasta Ruda Śląska

Obchody ustanowienia herbu i patronki miasta

Spotkanie 29 04 21 1

Pierwsze spotkanie on-line z Grażyną Dziedzic