Dziesiąta kadencja Młodzieżowej Rady Miasta za nami. We wrześniu wybory kolejnej

Minęła dwuletnia kadencja 41 młodych radnych X kadencji. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych angażowali się w tym czasie w życie miasta i młodzieży. Co wypracowali?

UM Ruda Śląska
Młodzieżowa Rada Miasta X kadencji

Młodzieżowa Rada Miasta ma przede wszystkim za zadanie działać jako organ konsultacyjny, doradczy i inicjatywny dla "dorosłej" rady w materii akcji dla młodzieży.

Pierwszą przewodniczącą ustępującej MRM była Sylwia Pieter z IV Liceum Ogólnokształcącego, kolejnym przewodniczącym został Paweł Małyska z Zespołu Szkół nr 6.

Podczas ostatniej kadencji MRM zorganizowała między innymi akcję rozdawania choinek w zamian za karmę dla zwierząt z rudzkiego schroniska Fauna, zbiórkę darów dla dzieci przebywających w szpitalu, a po 3-letniej przerwie - konkurs wokalny „O rudzki mikrofon”.

- Organizacja takich wydarzeń wymaga zaangażowania, ale przynosi wiele satysfakcji i pozostawia piękne wspomnienia – powiedział Paweł Małyska. – Nie tylko udział w obradach czy spotkaniach z przedstawicielami władz samorządowych jest bezcennym doświadczeniem. Realizowaliśmy akcje, które wymagały od nas różnych umiejętności, dzięki czemu uczyliśmy się nowych rzeczy i poznaliśmy zasady funkcjonowania miasta. – Dziękuję wszystkim, którzy wsparli nasze działania i zachęcam koleżanki i kolegów do zaangażowania się w działalność MRM.

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Ruda Śląska został uchwalony nowy statut MRM. Według przepisów czynne i bierne prawo wyborcze mają uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy są mieszkańcami Rudy Śląskiej. Takie prawo nadano również młodym rudzianom uczącym się poza granicami naszego miasta. Z kolei uczniowie VII i VIII klas szkół podstawowych nie będą mogli być członkami MRM, ale będą mogli z nią współpracować. Obwody wyborcze będą powoływane tak jak dotychczas - w szkołach ora dodatkowy obwód - w siedzibie urzędu miasta.

Nowością jest również inicjatywa uchwałodawcza przyznana Młodzieżowej Radzie Miasta. Młodzi radni będą mogli zgłaszać nie tylko pomysły i propozycje, ale także konkretne projekty uchwał. Wnioski będą składać za pośrednictwem prezydenta miasta.

- Myślę, że nowe przepisy, które wejdą w życie od września, gdy zostanie powołana nowa Młodzieżowa Rada Miasta, zintensyfikują pracę młodych ludzi na rzecz naszego miasta. Ich głos jest bardzo ważny, a inicjatywy cenne, więc mam nadzieję na jeszcze bardziej owocną współpracę – podkreśla Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

Wybory do kolejnej MRM - we wrześniu, z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Prezydent Michał Pierończyk planuje nie płacić składek ZUS za pracowników

Ruda Śląska nie będzie płacić ZUS-u za pracowników urzędu?

Dopłaty węglowe ruszyły w Rudzie Śląskiej

Macie ogrzewanie węglowe? Rusza wypłata dodatków!

Księga kondolencyjna będzie wystawiona do piątku

Księga kondolencyjna zapełnia się wpisami

Liscie1

Wszędzie opadłe liście. Jedni grabią, inni czekają

Prezydium Młodzieżowej Rady Miasta Ruda Śląska

Młodzi mają głos - nowa Młodzieżowa Rada Miasta gotowa

Regionalizm

Jak zainteresować młodzież śląskością i tradycją regionalną?

Ela

Pomaga innym, teraz sama potrzebuje pomocy