Dzień Wcześniaka 2021 w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej. W tej placówce rodzi się wiele takich dzieci

Dominika Matura
Ruda Śląska. Światowy Dzień Wcześniaka 2021

17 listopada na całym świecie jest obchodzony Dzień Wcześniaka. Co roku świętuje go też Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej, gdzie co roku rodzi się wiele skrajnych wcześniaków.

Rocznie w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej rodzi się ok. 70 wcześniaków o wadze poniżej 1000 g i około 100 poniżej 1500 g. Najbardziej niedojrzałe dziecko, które udało się uratować rudzkim lekarzom, przyszło na świat w 2019 roku po 22. tygodniach i jednym dniu ciąży. Paulinka ważyła ok. 600 g. Natomiast najmniejsze uratowane dziecko ważyło 420 g.

Dzień Wcześniaka 2021 w Rudzie Śląskiej

Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej ma III, najwyższy poziom referencyjności. To oznacza, że lekarze mogą tu przyjmować najtrudniejsze porody, często rodzą się tu trojaczki, których rodzice przyjeżdżają tu z całego województwa śląskiego.

17 listopada, jak co roku, szpital na Goduli dołączył się do obchodów Dnia Wcześniaka. To szczególne święto dla byłych i obecnych pacjentów Oddziału Neonatologicznego Szpitala Miejskiego oraz ich rodziców. W tym roku świętowanie, ze względu na pandemię COVID-19, było symboliczne. Odbyło się na dworze. W niebo wypuszczono fioletowe balony, bo właśnie ten kolor jest symbolem troski o dzieci przedwcześnie urodzone. 

"Dbamy o bezpieczeństwo urodzonych u nas dzieci"

– W naszej pracy kierujemy się po pierwsze umożliwieniem jak najszerszego, najczęstszego i najbliższego kontaktu rodzica z dzieckiem. Po drugie uznajemy, że mleko matki jest dla dziecka najsilniejszym i najlepszym lekiem, jaki jest w neonatologii stosowany. To jest bardzo ważne szczególnie przy skrajnym wcześniactwie – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Janusz Świetliński, ordynator Oddziału Neonatologicznego Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. 

– Poza tym niezależnie od grupy wiekowej pacjenta i tego, jak jest on mały, kluczowe pozostaje bezpieczeństwo. W trakcie naszych działań staramy się wyeliminować ryzyko zakażeń szpitalnych oraz innych powikłań. Przekłada się to na bardzo rzadkie stosowanie antybiotyków oraz ilości leków w naszym ośrodku. Wspieramy pracę niewydolnych narządów, ale nie stwarzamy przez to dodatkowych niestabilności dla dziecka. Na przykład – skóra tak małego dziecka w 24. tygodniu ciąży jest jak pergamin, więc staramy się unikać dodatkowych wkłuć, aby nie przeszkadzać i nie traumatyzować dziecka. Stosujemy za to specjalne opatrunki, żeby wzmocnić i nie uszkodzić skóry. Pozwalamy dziecku na sen i odpoczynek, bo to podstawa regeneracji i rozwoju. Nieszkodzenie i naturalność jest dla nas podstawą działania – dodaje ordynator.

Ruda Śląska. Światowy Dzień Wcześniaka 2021

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Szpital Tymczasowy w Pyrzowicach

Mateusz Morawiecki w Pyrzowicach zapowiedział obostrzenia

Sanepid Katowice

Rekord zakażeń koronawirusem. Ponad 40 tysięcy

Cetryfikat

Nowy certyfikat covidowy nie działa za granicą!

8721488587019 original

To już dziś - Światowy Dzień Rzucania Palenia

Nauczanie zdalne

Coraz więcej klas w Rudzie Śląskiej na nauce zdalnej

Lockdown

Strefy żółte i czerwone - Polska będzie podzielona

Vitaela wywiad

Dr Joanna Gawlikowska o ozonoterapii