Dzień Babci i Dziadka. Policja podpowiada jak zadbać o ich bezpieczeństwo

Dzień Babci i Dziadka zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji policjanci z Rudy Śląskiej stworzyli krótki poradnik, jak zadbać o bezpieczeństwo naszych najbliższych. Jak wynika, z policyjnych statystyk najczęściej popełnianymi przestępstwami na szkodę osób starszych są kradzieże, kradzieże z włamaniem i oszustwa,

Policjanci z Rudy Śląskiej apelują, by z okazji Dnia Babci i Dziadka przeprowadzić ze swoimi najbliższymi prelekcję, dotyczącą zachowania bezpieczeństwa w życiu codziennym. Obecna pandemiczna sytuacja, powoduje u osób starszych wysoki poziom empatii oraz obniżony poziom czujności. Z tej okazji korzystają przestępcy, którzy nie zważają na sytuacje emerytów.

O czym rozmawiać z babcią i dziadkiem?

W przypadku, gdy starsze osoby, korzystają z Internetu, należy przypomnieć im, by nie otwierały wiadomości e-mail oraz załączników, czy linków z nieznanych źródeł. Przypadkiem takich przestępstw jest metoda "na link", podczas której oszuści wysyłają linki do stron, na których pobrane zostaną dane bankowe. Dodatkowo osobom starszym należy przypomnieć o chronieniu swoich haseł, pinów oraz loginów.

W miejscach, gdzie panuje tłok - w tramwaju, autobusie, markecie, czy na targu, warto przypomnieć bliskim, by trzymali torbę, plecak, lub inny schowek na dokumenty i wartościowe przedmioty, przed sobą - w polu widzenia.

Przy wypłacie gotówki z bankomatu, osoby starsze są narażone na przestępców, którzy specjalnie na takie okoliczności kręcą się wokół. Dlatego, w drodze do bankomatu i podczas wypłacania, osobie starszej powinna towarzyszyć osoba zaufana.

W przypadku, gdy nieznana osoba przedstawia się emerytowi jako wnuczek, nie mogą oni przekazywać im pieniędzy. Do kilkuset przypadków wzrosła liczba przestępstw metodą "na wnuczka".

Oprócz tego warto przypomnieć osobom starszym podstawowe zasady, takie jak: nie otwieranie nieznajomemu, zamykanie drzwi na zamek, nie trzymanie dużej ilości gotówki w domu.

Apel policji dla wnuczek i wnuków

- Jednym z najlepszych prezentów, jakie możesz dać swoim ukochanym dziadkom, będą częste kontakty, poświęcony im czas i wspólne rozmowy o bezpieczeństwie, w tym związane z przyspieszeniem cyfrowym np. w zakresie nowoczesnych technologii - informuje policja.

Osoby starsze w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, powinni zadzwonić pod numer 112. Dodatkowo poziom bezpieczeństwa może poprawić aplikacja z KRAJOWEJ MAPY ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA, w której można zgłosić potencjalne niebezpieczeństwo. Oprócz tego tradycyjną metodą jest także pomoc dzielnicowego, który chętnie pomoże seniorom.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon