Dzięki społecznikom kapliczka w Rudzie 1 odzyskała blask

Kapliczka w Rudzie 1 od dawna nie wygląda najlepiej. Pomalowana przez wandali ciągle staje się obiektem pseudoartystycznej ekspresji. Teraz sprawą tą postanowili zająć się rudzcy społecznicy.

Kapliczka2

Obiekt jest wiekowy, ponieważ liczy sobie sto lat. W ciągu mijających dekad wielokrotnie zmieniał funkcję. Był tu m.in. kiosk, kwiaciarnia, a nawet mały sklepik.

W związku z zainteresowaniem mieszkańców stanem zabytkowej kapliczki przy ul. Górniczej poniżej w komentarzu umieszczam treść pisma otrzymanego od Miejskiego Konserwatora Zabytków w Rudzie Śląskiej. Jeśli znajdą się chętni sami odnowimy ją , czekam tylko na odpowiednie pismo i zgodę – pisał 1 grudnia w mediach społecznościowych radny Marek Szymański.

We wspomnianym piśmie dr in. arch. Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków w Rudzie Śląskiej wyjaśnił, że istnieje możliwość odnowienia kapliczki. Wskazał, że kapliczkę można pomalować na kolor ciemnobrązowy, co nie powinno wiązać się z dużymi kosztami. Podkreślił też, że jeżeli mieszkańcy wezmą sprawy w swoje ręce, to istnieje prawdopodobieństwo, że świeżo odmalowany obiekt nie przyciągnie wandali, jak stało się po kilkunastu dniach od ostatniego remontu, który został przeprowadzony na zlecenie miasta. Po wspomnianej dewastacji zadecydowano, że z wnętrza kaplicy zostanie zabrana figura św. Józefa i zostanie przeniesiona do pobliskiego kościoła.

Tak też zrobiono. Tuż po otrzymaniu „zielonego światła” od Miejskiego Konserwatora Zabytków w Rudzie Śląskiej, rudzianie na czele z panią Elżbietą Żurek, nauczycielką, działaczką społeczną i pomysłodawczynią przedsięwzięcia, przystąpili do dzieła. W mikołajkowy weekend oczyścili budynek i pomalowali kapliczkę. Teraz wygląda schludnie i cieszy oko przechodniów. Jak wygląda po metamorfozie? Można sprawdzić oglądając zdjęcia zamieszczone przez radnego w mediach społecznościowych.

Szybka sobotnia akcja i kapliczka przy ul Górniczej odzyskała swój urok. To dopiero pierwszy etap prac, niedługo kolejna akcja.... Dziękuję wszystkim za pomoc, oby służyło jak najdłużej – mówi radny Marek Szymański.

Wiadomo już, że społecznicy zdecydowali się także na udekorowanie kapliczki. Niebawem pojawi się tam choinka i inne świąteczne ozdoby.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Halembska nowy swiat

Przebudowa połączenia ulic Nowy Świat i Halembskiej

budżet obywatelski Ruda Śląska

13 zadań do realizacji z Budżetu Obywatelskiego

tablice informacji pasażerskiej

Nowe tablice dynamicznej informacji pasażerskiej

las

W mieście planowane są wycinki drzew

Nowy budynek SP nr 17 w Rudzie Śląskiej

Nowy budynek szkoły w Bielszowicach

IMG 20210504 165238

Zablokowane 2 mln dotacji dla MPGM?

X6ff3136353b4d3f

OSP Ruda Śląska uruchamia zrzutkę na ważny cel