Dzięki nowej funkcji GZM - w mapie Google można sprawdzić rzeczywisty czas odjazdu autobusu!

Dzięki nowej funkcji, pasażerowie mają szansę na dokładniejsze zaplanowanie swojej podróży. Z całą pewnością pomoże to uniknąć stresujących sytuacji. Wystarczy kliknąć przystanek, by sprawdzić za ile przyjedzie nasz transport.

Od kilku dni już działa. Rzeczywisty czas odjazdu dla około 450 linii Zarządu Transportu Metropolitalnego jest dostępny na mapach Google. Do tej pory dostępny tam był tylko czas rozkładowy, który nie uwzględniał niespodziewanych utrudnień i opóźnień. Nowa funkcja na mapach Google wspierana jest przez metropolitalny system dynamicznej informacji pasażerskiej i dane o rzeczywistym czasie odjazdu komunikacji miejskiej.

Smart City w transporcie

– Jednym z celów Metropolii jest wdrażanie nowych funkcjonalności, które ułatwią korzystanie z komunikacji miejskiej. Mapy Google to najpopularniejsze na rynku narzędzie do planowania podróży. Dlatego też naturalnym dla nas było, aby te informacje były również tam dostępne. Dzięki tej współpracy mieszkańcy oraz osoby odwiedzające GZM będą mogły łatwiej odnaleźć interesujące ich połączenie spośród ok. 450 linii będących w ofercie ZTM i kursujących pomiędzy 56 gminami – mówi Paweł Krzyżak, zastępca dyrektora Departamentu Projektów i Inwestycji.

Obliczanie opóźnienia pojazdu względem rozkładu jazdy odbywa się dzięki zamontowanym w autobusach odbiornikom GPS, które regularnie, co kilkanaście sekund, przekazują pozycję pojazdu do centralnego systemu. Dzięki wysyłaniu tych danych do otwartego formatu, możliwe jest ich publikowanie w aplikacji Google Maps.

Ułatwienie dla pasażerów

Pasażerowie, którzy będą planować swoją podróż właśnie za pomocą tego popularnego narzędzia, po wyznaczeniu proponowanej trasy i kliknięciu w ikonę przystanku komunikacji miejskiej, będą mogli zobaczyć za ile minut autobus czy tramwaj danej linii rzeczywiście przyjedzie we wskazane miejsce.

Pierwszy etap współpracy GZM z Google

Prezentacja rzeczywistego czasu przyjazdu, to pierwszy etap współpracy Metropolii z Google w tym zakresie udostępnienia danych transportowych - informuje zarząd GZM.

Kolejnym krokiem ma być rozpoczęcie prac związanych z zintegrowaniem danych transportowych w Google, dla których nie było dotychczas systemowego zarządzania. W planie znajdzie się m.in.:

  • uporządkowanie informacji przystankowych oraz ich lokalizacji,
  • renumeracja stanowisk,
  • poprawa linków do rozkładów jazdy

i innych, bardziej szczegółowych parametrów.

Dzięki temu będzie można odczuć efekt spójności, co stanowiło spore wyzwanie po integracji w ramach Metropolii trzech organizatorów transportu. Sprawdziliśmy, rzeczywiście działa. Przynajmniej w telefonie. Mieliście już okazję zweryfikować to na żywo?

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon