Docieplono już pięć budynków w Rudzie Śląskiej. To nie koniec

Termomodernizacja w Rudzie Śląskiej idzie pełną parą. Wyremontowano już pięć kolejnych budynków wielorodzinnych, a trzy z nich zostały podłączone do nowego źródła ciepła. To nie koniec. Aktualnie trwają prace przy innych czterech budynkach. Ruda Śląska pozyskała na ten cel 6 mln zł z Unii Europejskiej.

Termomodernizacji doczekały się już budynki znajdujące się przy ul. Piastowskiej 52, Gierałtowskiego 2, Mickiewicza 1, Bielszowickiej 112 oraz Kokota 149. Trzy ostatnie dodatkowo podłączone zostały do nowego źródła ciepła.

W większości tych inwestycji prace polegały na dociepleniu ścian zewnętrznych, a także poprawie izolacyjności przegród budowlanych, czy wymianie stolarki okiennej. Ponadto w przypadku budynków podłączanych do sieci ciepłowniczej powstała w nich nowa instalacja centralnego ogrzewania – tłumaczy wiceprezydent Michał Pierończyk.

Nie skończono jeszcze termomodernizacji budynków przy ul. Damrota 5, Bytomskiej 39-41, Chorzowskiej 9A oraz Kokota 127-129-131. Na wyłonienie wykonawcy czeka także inwestycja obejmująca termomodernizację oraz podłączenie do nowego źródła ciepła budynku przy ul. Sikorek 49-51-53-55-57. Jak zapowiada Michał Pierończyk, te inwestycje powinny zakończyć się jeszcze w tym roku.

MOSiR przeszedł ogromną metamorfozę

Termomodernizacji doczekał się także budynek siedziby MOSiR. Inwestycja obejmowała ocieplenie ścian oraz dachu wraz z wymianą jego pokrycia. W ramach prac wymieniono stolarkę drzwiową oraz część stolarki okiennej. Ponadto została wykonana także izolacja przeciwwilgociowa.

- Oprócz nowej elewacji zmodernizowane zostały także wejścia do budynku wraz ze schodami i zadaszeniami. Ponadto wymieniono oświetlenie fasady - mówi wiceprezydent Michał Pierończyk.

Wszystkie tegoroczne inwestycje realizowane są przy współudziale środków unijnych. Łączne dofinansowanie to ponad 6 mln zł. – Są to pieniądze, które pozyskaliśmy w 2019 i 2020 r. – informuje wiceprezydent. – Dodatkowo na zadania obejmujące termomodernizację siedziby MOSiR-u oraz budynku przy ul. Chorzowskiej 9A otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie ponad 200 tys. zł z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w ramach programu działań na rzecz ograniczania niskiej emisji – dodaje. Od początku aktualnej perspektywy unijnej na działania związane z termomodernizacją Ruda Śląska pozyskała łącznie ponad 34,2 mln zł.

Jak zapowiada Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej, w przyszłym roku zostanie zmodernizowanych 10 kolejnych budynków, zarządzanych przez MPGM. Pięć z nich ma zostać podłączonych do sieci ciepłowiczniczej.

Które budynki przejdą termomodernizację 2022 roku?

budynki wielorodzinne znajdujące się przy:

  • ul. Tuwima 8
  • ul. Sienkiewicza 3
  • ul. Janasa 15
  • ul. Janasa 21
  • ul. Zabrzańskiej 23
  • ul. Jagiellońskiej 3
  • ul. Gliwickiej 10
  • ul. Bielszowickiej 114
  • ul. Kingi 68
  • ul. Niedurnego 24-26.

W trzech ostatnich budynkach wymieniony zostanie także system ogrzewania. Ponadto do sieci ciepłowniczej podłączone zostaną budynki przy ul. Kokota 121-123-125 i ul. Kokota 133-135-137 w Bielszowicach.

Na wszystkie te inwestycje miasto pozyskało środki pochodzące z Unii Europejskiej w kwocie ponad 3,3 mln zł.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon