Dobrzy ludzie nie pozwolili złodziejom ukraść 150 tys. złotych 81-letniej seniorce z Rudy Śląskiej

Sąsiadka, policjanci i pracownicy banku zapobiegli utracie 150 tysięcy złotych przez seniorkę z Rudy Śląskiej. Oszuści zadzwonili do 81-latki i wmówili jej, że może stracić całe oszczędności zdeponowane w banku. Rozmówca podający się za policjanta z Katowic miał bezpiecznie przechować pieniądze w trakcie policyjnej akcji...

Senior

14 kwietnia 2021 r. oszuści znów próbowali wyłudzić pieniądze od starszych osób. Na szczęście dzięki dobrej sąsiadce, policjantom z rudzkiej „dwójki” i pracownikom banku, seniorka nie utraciła 150 tysięcy złotych.

Chcieli ukraść seniorce z Rudy Śląskiej 150 tysięcy złotych, zgromadzone w banku

Mężczyzna podający się za policjanta z Komendy Wojewódzkiej Policji próbował wmówił 81-latce, że jej pieniądze w banku są zagrożone kradzieżą. Kobieta, wykonując polecenia fałszywego policjanta, poszła do banku, aby wybrać zdeponowane na koncie pieniądze. Wychodząc, opowiedziała o policyjnej akcji sąsiadce, a ta skojarzyła fakty i zadzwoniła do dyżurnego z komisariatu w Wirku. Policjant wypytał sąsiadkę o szczegóły, w tym o numer telefonu do seniorki. Nie udało się ustalić, do jakiego banku poszła kobieta, ale w końcu odebrała ona telefon. Okazało się, że jest już w banku i nie chciała słuchać prawdziwego policjanta, aby nie wypłacała pieniędzy. Nie chciała również powiedzieć, w którym jest banku.

Jej zachowanie i zasłyszana rozmowa, zaniepokoiła pracowników placówki, którzy zadzwonili pod numer alarmowy, przekazując informację o możliwej próbie oszustwa metodą „na policjanta”. Ta informacja była pomocna, ponieważ dzięki niej policjanci poznali adres banku, w którym znajdowała się 81-latka. Dopiero policjanci, którzy przyjechali na miejsce przekonali kobietę, że padła ofiarą oszustów. Informacja od zaufanej sąsiadki i szybkie działanie dyżurnego i pracowników banku, pozwoliło zapobiec utracie pieniędzy.

Jak pomóc uchronić seniorów przed oszustami - policja z Rudy Śląskiej radzi

Sposób działania sprawcy z reguły jest taki sam. Osoba telefonująca do swojej ofiary, często osoby starszej, zamieszkującej samotnie i mogącej posiadać jakieś oszczędności, przedstawia się jako policjant, przekazuje, że rozbijają „szajkę” oszustów okradających starsze osoby. Osoby pytane są o posiadaną gotówkę. Bywa również, że dzwoniący podający się za policjanta informuje o znalezieniu fałszywego dowodu osobistego na dane rozmówcy i zagrożeniu oszczędności trzymanych w banku. Wybranie numeru 997, bez wcześniejszego odłożenia słuchawki, nie połączy nas z numerem Policji, a tak właśnie oszuści próbują potwierdzić swoją autentyczność.

Dlatego też pamiętajmy, że policjanci nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych akcjach. Nie proszą o wypłacanie pieniędzy z kont bankowych, przelewanie na inne konta lub przekazywanie ich innym osobom. Jeśli nie mamy całkowitej pewności, kto do nas dzwoni, nie podejmujmy rozmowy i nie przekazujmy żadnych informacji o sobie. W żadnym wypadku w takich okolicznościach nie przekazujmy pieniędzy! Natychmiast należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji.

Fot. Pixabay

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Fałszywy policjant okradł seniorkę

Znów "zrobili" seniorkę. Straciła prawie 14 tysięcy złotych

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)

Rudzianka oszukana na aplikację AnyDesk

oszustwo przez internet

Metoda oszustwa na fałszywy link

Oszustka

Oszustwo na policjantkę

Weekendowe kontrole znów ujawniły nietrzeźwych kierujących

Weekendowe kontrole trzeźwości w Rudzie Śląskiej

Coraz więcej alarmów czadowych w Rudzie Śląskiej

Coraz więcej alarmów. Straż Pożarna ciągle wyjeżdża

Najwięcej wykroczeń drogowych stanowiło przekroczenie prędkości

Majowy weekend z gazem i na "lekkim" gazie