WYBORY NA ŻYWO Zakończyło się głosowanie w wyborach w Rudzie Śląskiej. Kto prezydentem?

Wybory w Rudzie Śląskiej NA ŻYWO. Śledźcie relację live z wyborów prezydenta miasta. Głosowanie zostało zakończone o godz. 21. Na razie nie ma jeszcze żadnych oficjalnych danych o frekwencji. Nieoficjalnie można jednak usłyszeć, że ta może dojść do 30 proc.

M. Wroński
Lokal wyborczy Ruda Śląska

Godz. 21.55. Pierwszy komentarz Michała Pierończyka: "Nie spodziewałem się pierwszego miejsca. Natomiast spodziewałem się Marka Wesołego w II turze". Sondażowy zwycięzca wyborów przewiduje, że... to jednak poseł PiS może wejść do II tury.

Godz. 21.40. Jeśli pierwsze, sondażowe wyniki się potwierdzą, będą one oznaczały, że popierając Michała Pierończyka wybraliśmy odpowiedniego kandydata. Wynik Marka Wesołego też by mnie specjalnie nie zdziwił - komentuje Urszula Koszutska, radna sejmiku (KO), liderka rudzkiej Platformy Obywatelskiej.9:5521:45. Pierwszy komentarz Krzysztofa Mejera, który - według sondażu exit poll - miałby spotkać się w II turze z Michałem Pierończykiem: "Jeśli to będzie oficjalny wynik, będę zadowolony. Jestem w II turze, taki był cel. Dziękuję mieszkańcom Rudy Śląskiej za głosy"

Godz. 21.30. Z badania exit poll Instytutu Badań Samorządowych dla „Gazety Wyborczej” wynika, że w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Rudzie Śląskiej najwięcej głosów zdobył Michał Pierończyk (35,4 proc.). Błąd badania może wynieść 2 punkty procentowe.

Jeżeli sondażowe wyniki wyborów prezydenckich w Rudzie Śląskiej się potwierdzą, to w drugiej turze zmierzy się z Krzysztofem Mejerem (30,2 proc.), ale wciąż szanse na dogrywkę ma poseł PiS Marek Wesoły (26,1 proc.).

Kolejni kandydaci mają w badaniu znacznie niższe poparcie. Czwarty, według exit poll, jest Maciej Mol (3,7 proc.), Krzysztof Toboła zdobył według exit poll 1,8 proc. poparcia, Paweł Dankiewicz 1,5 proc. zaś Jolanta Milas 1,3 proc.

Godz. 21.10. Sensacyjne wyniki podaje sondaż exit poll przygotowany dla Wyborcza.pl przez Instytut Badań Samorządowych dla "Wyborczej" i LokalnaPolityka.pl. Według sondażu exit poll w drugiej turze zmierzą się Michał Pierończyk i Krzysztof Mejer. Dopiero trzeci wynik miałby uzyskać poseł PiS, Marek Wesoły.

Godz. 20.45. Ostatni kwadrans głosowania i ciszy wyborczej. Po godz. 21. będziemy publikować pierwsze komentarze i szczątkowe wyniki wyborów.

Godz. 20. Według nieoficjalnych szacunków, frekwencja w wyborach może dobić do ok. 30 proc.

***

W Rudzie Śląskiej zakończyły się przedterminowe wybory prezydenta miasta. Stały się one koniecznością po tym, jak 16 czerwca zmarła dotychczasowa prezydent tego miasta – Grażyna Dziedzic. O prezydenturę walczyło siedmioro kandydatów.

Jak informuje Miejska Komisja Wyborcza, dane dotyczące frekwencji zostaną podane dopiero na koniec głosowania, nie będzie informacji cząstkowych w ciągu dnia. Dopiero po godz. 21 przekonamy się, jak duże zainteresowanie budzą wśród rudzian przedterminowe wybory. Według nieoficjalnych informacji, frekwencja około południa wynosiła ok. 10 proc., a na godzinę 18 miała sięgać ok. 25 proc. Pewnie nieco wzrośnie, gdyż w godzinach wieczornych w lokalach wyborczych widać było jeszcze pewien ruch. Rozgrywającym mogła być w tym przypadku pogoda, gdyż do ok. godz. 17 w Rudzie Śląskiej solidnie lało, co mogło skłonić część osób do przesunięcia wyprawy do lokalu wyborczego na późniejszy czas.

Lokale wyborcze były czynne do godziny 21. By głos był uznany za ważny - należało postawić jeden krzyżyk w kratce przy swoim kandydacie. O prezydenturę w Rudzie Śląskiej ubiegają się:

  • Paweł Dankiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Pawła Dankiewicza Nowa Polska)
  • Krzysztof Mejer (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Mejera)
  • Jolanta Milas (Komitet Wyborczy Ruda Śląska w Centrum)
  • Maciej Mol (Komitet Wyborczy PL!SP)
  • Michał Pierończyk (Komitet Wyborczy Michała Pierończyka Współpraca i Rozwój)
  • Krzysztof Toboła (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Toboły)
  • Marek Wesoły (Komitet Wyborczy Wyborców Marka Wesołego)

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Michał Pierończyk prezydentem Rudy Śląskiej

Kim jest Michał Pierończyk, nowy prezydent Rudy Śląskiej?

Michał Pierończyk

Michał Pierończyk nowym prezydentem Rudy Śląskiej

Aleksandra Poloczek

Poloczek: „Samorządowiec może skuteczniej pomagać ludziom"

Marek wesoły

Marek Wesoły poza II turą? "Nie udało się uciec od szyldu"

Urszula Koszutska

Exit poll dla GW: Wygrywa Pierończyk. Koszutska: Dobry wybór

Ruda Śląska Urząd Miasta

Kampania na finiszu. Ostatnie deklaracje kandydatów

Arkadiusz Checiński prezydent Sosnowca

"Największa partia opozycyjna nadal bez kandydata w Rudzie"