Do końca roku ma być gotowy. Plac Niepodległości w Goduli nabiera kształtu

Od marca ekipy budowlane wzięły się za rewitalizację placu Niepodległości w Rudzie Śląskiej Goduli. Bliskie ukończenia są już prace przy miejscach parkingowych i brukowane ścieżki. Plac ma być gotowy do użytku do końca tego roku.

Nie zwalniają tempa roboty przy nadaniu placowi Niepodległości w Goduli nowego kształtu. Gotowe jest już uzbrojenie podziemne, sieci wodno-kanalizacyjne i elektroenergetyczne, a także część konstrukcyjna fontanny. Obecnie robione są ścieżki o nawierzchni żywicznej przepuszczające wodę, a w miejscach, gdzie zakończyły się roboty, wysiana została trawa.

Inwestycja ta pozwoli na stworzenie przestrzeni łączącej otwarty plac miejski z parkiem, o łącznej powierzchni blisko 7 tysięcy m kw.

- Rewitalizacja placu Niepodległości rozpoczęła się w marcu tego roku, a prace cały czas nie zwalniają tempa – podkreśla Jacek Morek, pełniący obowiązki prezydenta miasta. – Niektóre już się zakończyły, a inne są w trakcie realizacji. Zgodnie z umową z wykonawcą już pod koniec roku plac zyska nowe oblicze i zacznie służyć mieszkańcom Rudy Śląskiej.

Projekt nowego placu Niepodległości przewiduje:

  • budowę lokalu gastronomicznego wraz z ogólnodostępną toaletą,
  • fontanny,
  • postawienie nowych ławek,
  • koszy na śmieci,
  • stojaków rowerowych,
  • słupa ogłoszeniowego.

Całość terenu będzie oświetlona lampami LED, odrestaurowane będą dotychczasowe kwietniki oraz pomnik św. Jana Nepomucena. Na wyremontowanym placu pojawi się również ławeczka Karola Goduli z rzeźbą przedstawiającą postać legendarnego przemysłowca.

- Kilka dni temu na plac budowy został dostarczony „godulski światowid”, czyli granitowa kula poruszana wodą pod ciśnieniem, na której naniesiono kontury wszystkich kontynentów z wyraźnym wskazaniem Rudy Śląskiej. Natomiast w podkrakowskiej pracowni powstaje rzeźba Karola Goduli, która stanowić będzie dopełnienie całej rewitalizacji placu – zaznacza Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Zielony zakątek przy ulicy

Istniejący na placu drzewostan nie będzie zniszczony, a szpalery drzew od wschodniej i zachodniej strony placu zostaną wzbogacone o nowe nasadzenia - pojawią się lipy srebrzyste lub warszawskie, jarząb szwedzki lub mączny. Dzięki temu hałas dobiegający od ruchliwych ulic zostanie, w założeniu, częściowo wytłumiony.

Plac Niepodległości w swoim kształcie, funkcji oraz nazwie powstał w 1929 r., z okazji 10. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zastępując plac targowy. Mieszkańcy Goduli mogli się cieszyć zielonym zakątkiem z klombami ozdobnych drzew i fontanną z podświetlanym wodotryskiem.

Koszt tej inwestycji to ponad 5,6 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel 4,5 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Pozostałe środki pochodzą z budżetu miasta.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon