Dni Śląskich Kin Studyjnych, czyli "Zgorszenie publiczne" w Kinie Patria

Na śląską komedię romantyczną "Zgorszenie publiczne" zaprasza dziś nowobytomskie Kino Patria. Specjalny pokaz filmowy, to część tegorocznych obchodów Dni Śląskich Kin Studyjnych, inicjatywy Śląskiego Towarzystwa Filmowego.

Zrealizowany między innymi w rudzkiej Kuźnicy film pokazuje małe osiedle familoków, gdzie życie toczy się swoim, spokojnym torem. Wszystko, co dzieje się we wnętrzach mieszkań szybko trafia na widok publiczny. W sielskiej atmosferze, której nie są w stanie zakłócić drobne, sąsiedzkie konflikty, mieszkańcy podglądają się i plotkują. Czy zburzy ją pojawienie się "zgorszyciela"? Do tego dwie historie miłosne - młodego Romanka i jego dziewczyny zwanej – wbrew swojej tuszy – Motylkiem, oraz ojca Romanka, który próbuje wrócić do ciotki Motylka, Lucy.

W filmie o Śląsku zobaczycie też śląskich aktorów - występują Marian Dziędziel, Dorota Pomykała, Wojciech Błach, zdjęcia realizował Paweł Dyllus, a autorem scenariusza jest Adrian Katroshi.

- Co składa się na dziedzictwo kulturowe Górnego Śląska? Kopalnie, huty, elektrownie... Familoki, osiedla robotnicze, dworce... Jak w owym obrazie dziedzictwa sytuują się kina, w tym nasze Kino Patria? Jaka w końcu jest rola filmu w procesie dokumentowania owego dziedzictwa? O tym i zapewne nie tylko o tym opowie prelegent - Adam Kowalski, wiceprezes Stowarzyszenie TURuda - zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Bilety w cenie 10 zł można kupić na miejscu lub rezerwować u pani Ewy pod nr 502 651 403.

Początek spotkania ze śląską tradycją, kulturą i oczywiście filmem - godzina 17.00.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon