Czy wiadukt na ulicy Elizy Orzeszkowej zostanie wyremontowany?

Wiadukt przy ulicy Orzeszkowej W Rudzie Śląskiej od dawna jest w złym stanie. Kiedy to się zmieni? – pyta radny Łukasz Wodarski.

Wiaduktorzeszkowej

Jak wskazuje radny, wiadukt ten od kilku lat przygotowywany jest do remontu. Obowiązują tam ograniczenia dotyczące ruchu samochodów ciężarowych. A remontu nie widać. Czy mieszkańcy doczekają się odnowy obiektu?

W odpowiedzi na interpelację radnego, przedstawiciel magistratu wyjaśnił, że Ruda Śląska nie jest właścicielem wiaduktu położonego w ciągu ulicy Elizy Orzeszkowej. Stanowi on własność przedsiębiorcy górniczego – Polskiej Grupy Górniczej S.A. O/KWK „Ruda” Ruch „Halemba”.

Tor kolejowy ułożony jest na działkach aktualnie stanowiących po części własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym PGG S.A., po części natomiast własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym następcy prawnego Kompanii Węglowej S.A., tj. Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Wiadukt został zniszczony w efekcie eksploatacji górniczej, a zgodnie z obowiązującym prawem, o jego remoncie i przywróceniu do stanu poprzedniego decyduje właściciel obiektu. W minionym okresie pod uwagę brane były różne formy odnowienia wiaduktu. Planowano m.in. jego rozbiórkę i podniesienie niwelety torów do poziomu drogi. Jednakże z uwagi na kłopoty, które objęły branżę górniczą w ostatnim czasie, aktywność przedsiębiorcy górniczego została ograniczona do minimum. W tym przypadku do doraźnego zabezpieczenia obiektu, ograniczenia nośności, stosownego oznakowania, monitoringu oraz przystosowania drogi leśnej do ruchu dla lokalnej społeczności.

Ostatecznie PGG S.A., (w porozumieniu z SRK S.A.) powróciła do pierwotnej koncepcji, tj. naprawy wiaduktu, a właściwie jego odtworzenia. Z informacji uzyskanych od Przedstawiciela Przedsiębiorcy górniczego wynika, że opracowywana została już dokumentacja projektowo-kosztorysowa, a także załatwiane są pozostałe formalności (pozwolenia, uzgodnienia, zgoda na wycinkę drzew) niezbędne dla realizacji przedmiotowego zadania – wskazuje prezydent Grażyna Dziedzic w odpowiedzi na interpelację radnego.

Odpowiedź na interpelację sporządzono 8 stycznia 2021 roku i jak wskazuje magistrat, do tego czasu do urzędu nie wpłynął jeszcze projekt tymczasowej zmiany organizacji ruchu w ciągu ul. Elizy Orzeszkowej, określający sposób przejścia oraz ewentualnego przejazdu dla mieszkańców przez torowisko kopalniane, podczas remontu wiaduktu.

fot. Google Maps

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej, poinformowała o swojej chorobie

Prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic cierpi na nowotwór

Umowa ruda

Ruda Śląska stanie się miastem wysokich technologii?

Kosz3

Co to jest? Wentylator? Ozdoba? Sprawdziliśmy

bezpieczne wakacje

Akcja policji " Bezpieczne wakacje"

Porozumienie gwsh

Studia w Rudzie Śląskiej

kampania #Niebajka o porwaniu

Rusza kampania #Niebajka o porwaniu

tężnia solankowa w Rudzie Śląskiej

Tężnia solankowa w Rudzie Śląskiej