Czy wiadukt na ulicy Elizy Orzeszkowej zostanie wyremontowany?

Wiadukt przy ulicy Orzeszkowej W Rudzie Śląskiej od dawna jest w złym stanie. Kiedy to się zmieni? – pyta radny Łukasz Wodarski.

Wiaduktorzeszkowej

Jak wskazuje radny, wiadukt ten od kilku lat przygotowywany jest do remontu. Obowiązują tam ograniczenia dotyczące ruchu samochodów ciężarowych. A remontu nie widać. Czy mieszkańcy doczekają się odnowy obiektu?

W odpowiedzi na interpelację radnego, przedstawiciel magistratu wyjaśnił, że Ruda Śląska nie jest właścicielem wiaduktu położonego w ciągu ulicy Elizy Orzeszkowej. Stanowi on własność przedsiębiorcy górniczego – Polskiej Grupy Górniczej S.A. O/KWK „Ruda” Ruch „Halemba”.

Tor kolejowy ułożony jest na działkach aktualnie stanowiących po części własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym PGG S.A., po części natomiast własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym następcy prawnego Kompanii Węglowej S.A., tj. Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Wiadukt został zniszczony w efekcie eksploatacji górniczej, a zgodnie z obowiązującym prawem, o jego remoncie i przywróceniu do stanu poprzedniego decyduje właściciel obiektu. W minionym okresie pod uwagę brane były różne formy odnowienia wiaduktu. Planowano m.in. jego rozbiórkę i podniesienie niwelety torów do poziomu drogi. Jednakże z uwagi na kłopoty, które objęły branżę górniczą w ostatnim czasie, aktywność przedsiębiorcy górniczego została ograniczona do minimum. W tym przypadku do doraźnego zabezpieczenia obiektu, ograniczenia nośności, stosownego oznakowania, monitoringu oraz przystosowania drogi leśnej do ruchu dla lokalnej społeczności.

Ostatecznie PGG S.A., (w porozumieniu z SRK S.A.) powróciła do pierwotnej koncepcji, tj. naprawy wiaduktu, a właściwie jego odtworzenia. Z informacji uzyskanych od Przedstawiciela Przedsiębiorcy górniczego wynika, że opracowywana została już dokumentacja projektowo-kosztorysowa, a także załatwiane są pozostałe formalności (pozwolenia, uzgodnienia, zgoda na wycinkę drzew) niezbędne dla realizacji przedmiotowego zadania – wskazuje prezydent Grażyna Dziedzic w odpowiedzi na interpelację radnego.

Odpowiedź na interpelację sporządzono 8 stycznia 2021 roku i jak wskazuje magistrat, do tego czasu do urzędu nie wpłynął jeszcze projekt tymczasowej zmiany organizacji ruchu w ciągu ul. Elizy Orzeszkowej, określający sposób przejścia oraz ewentualnego przejazdu dla mieszkańców przez torowisko kopalniane, podczas remontu wiaduktu.

fot. Google Maps

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Górna stawka opłaty za posiadanie psa na 2022 r. w innych gminach wynosi aż 132 zł

Będą wyższe opłaty za posiadanie psa. Tak zadecydowali radni

Harmonogram odpadów w Rudzie Śląskiej

Harmonogram odbioru odpadów w Rudzie Śląskiej

Ela

Pomaga innym, teraz sama potrzebuje pomocy

Akuku8

Chcesz pomóc? Akuku czeka!

206984314 10158563594012582 4003071081232595889 n

Odnowienie rzeźby za 64 tys. zł

sanepid

Ponad 22 tys. kontroli sanepidu w Rudzie Śląskiej

Spotkanie 29 04 21 1

Pierwsze spotkanie on-line z Grażyną Dziedzic