Czy na "zakręcie mistrzów" stanie najnowocześniejszy fotoradar ZURAD-u? Na dniach ma zapaść decyzja

W minionym tygodniu przedstawiciele firmy ZURAD, która wygrała przetarg na montaż fotoradaru na rudzkim odcinku Drogowej Trasy Średnicowej, zaprezentowali działanie najnowocześniejszego modelu w ofercie - Fotorapid Pro. Ustawiony na wiadukcie nad DTŚ - w pół godziny wychwycił ponad 260 przekroczeń prędkości. Jeśli władze miasta zdecydują się na jego wybór - będzie to pierwszy model w Polsce.

ZURAD
Fotorapid pro rejestruje do 32 aut jednocześnie

Fotorapid Pro wszedł do oferty ZURAD-u w tym roku i należy do najnowszej generacji foto/wideo radarów, tak zwanych śledzących. Potrafi jednocześnie rozpoznawać tablice rejestracyjne na sześciu pasmach drogi w obu kierunkach, do prędkości 300 km na godzinę. Ponadto rozpoznaje osobne ograniczenia prędkości dla samochodów, ciężarówek i autobusów.

To był tylko test, ale szykują się niezłe łowy

Podczas ubiegłotygodniowego testu i prezentacji - radar w ciągu 31 minut zarejestrował 262 przekroczenia prędkości na 1133 zmierzone pojazdy. Fotorapid Pro jest zdolny jednocześnie śledzić i prowadzić pomiar do 32 pojazdów na wszystkich pasach ruchu oraz pasie technicznym z dokładnością do 1 km/h w zakresie od 2-300 km/h.

Przypomnijmy - w ogłoszonym przez miasto przetargu wygrała firma ZURAD, która za 298.400 złotych "dostarczy stacjonarne urządzenie rejestrujące prędkość przeznaczone do pracy na maszcie wraz z urządzeniem integrującym z systemem CANARD GITD oraz obudową i masztem". Fotoradar stanie na "zakręcie mistrzów" między 14 a 20 grudnia.

Fotoradar stanie najprawdopodobniej w rejonie wiaduktu ulicy Styczyńskiego, czyli przed samym "zakrętem mistrzów", przy nitce w kierunku Katowic. A to oznacza, że będzie robić zdjęcia za jazdę ponad 80 km na godzinę...

Wybór modelu nie jest jeszcze przesądzony.

- Obecnie trwa analiza pod kątem zgodności urządzenia ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia. W najbliższych dniach zostanie podjęta decyzja, który fotoradar będziemy instalować - dowiedzieliśmy się w rudzkim magistracie.

Istotne też jest, czy Fotorapid Pro zostanie zatwierdzony przez GITD. Bo w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego - informacją o instalacji tego modelu - byli zaskoczeni.

- Z naszych informacji wynika, że firma ZURAD Sp. z o.o. złożyła ofertę w przeprowadzonym postępowaniu przetargowym dotyczące urządzenia Fotorapid CF, a nie Fotorapid Pro. Ponadto GITD nie przeprowadzał testów integracyjnych dla Fotorapid Pro, a tym samym nie posiadamy informacji o jego możliwościach współpracy z systemem CANARD - powiedziała nam Monika Niżniak z biura informacji i promocji Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Jak zapewnili przedstawiciele ZURAD-u - najnowszy model współpracuje z CANARDEM, a jego wybór nie zmieni ceny w ofercie przetargowej.

Rudzka policja odcina się od podawanej informacji, jakoby "chciała, żeby w Rudzie Śląskiej stanęło 5 takich radarów".

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon