Coraz tańsze loty kuszą. Dokąd wyjeżdżamy?

Rudzianie w tym roku chętnie wyjeżdżają na wakacje. To efekt zwolnienia obostrzeń pandemicznych nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach, dla których turystyka stanowi duży procent dochodu narodowego. Sprawdzamy, jakie to wakacyjne preferencje mają w tym roku mieszkańcy naszego miasta.

Biura podróży wreszcie mogą nieco odpracować dotkliwe straty, które poniosły w ubiegłym roku, kiedy to masowo były odwoływane imprezy turystyczne. Choć daleko jeszcze do wyników sprzedaży sprzed pandemii, to jakieś światełko w tunelu jest. Dla przykładu - trzeci największy polski touroperator - Rainbow Tours w 2020 roku zanotował 75 procent spadku przychodów w porównaniu do poprzedniego. Jak będzie w tym roku? Trudno jeszcze w pełni szacować, lecz spragnieni wyjazdów Polacy rzeczywiście pomagają te straty odrabiać.

- Ten rok pokaże, jakie szanse na przetrwanie będzie miała branża turystyczna w kolejnych latach. Nie ma co ukrywać, większość biur podróży upatruje jej w ilości zaszczepionych mieszkańców Europy. Covidowe paszporty mogą wkrótce stać się ważniejsze, niż te oficjalne - państwowe - dzieli się refleksją pracownik jednego z biur podróży. - Na dziś robimy wszystko, aby zapewnić mieszkańcom Śląska najlepsze oferty - nawet, jeśli ktoś nie chce się zaszczepić, bo nie wszędzie szczepienie jest niezbędne, aby pojechać na wakacje - dodaje.

Gdzie na wakacje wyjeżdżają w tym roku mieszkańcy Rudy Śląskiej?

Z informacji, jakie otrzymaliśmy, trendy wakacyjne w naszym mieście są zupełnie podobne, jak w latach poprzednich - z tym, że znacznie więcej ludzi wybiera jednak w tym roku odpoczynek w Polsce. Jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne - nieustannie królują Egipt, Grecja i Turcja. Nieco mniej zamówień jest przyjmowanych na wczasy w Albanii, która w ostatnich latach notowała duży progres.

Gdzie można pojechać na wakacje bez szczepień lub bez testów na Covid-19?

Z informacji, jakie publikuje czołowy serwis turystyczny Travelplanet.pl wynika, że kraje do których obecnie można wjechać bez szczepień, obowiązkowych testów na Covid i bez kwarantanny to:

 • Albania
 • Cypr
 • Czarnogóra
 • Dominikana
 • Hiszpania (bez Wysp Kanaryjskich)
 • Kostaryka
 • Macedonia
 • Meksyk

Kraje, które są dostępne dla Polaków warunkowo to m.in.:

 • Bułgaria (dzieci w wieku do lat 5 przy wjeździe do Bułgarii nie muszą posiadać negatywnego wyniku PCR lub testu antygenowego. Dorośli, przy wjeździe do kraju, w celu uniknięcia kwarantanny muszą przedstawić jeden z dokumentów - certyfikat szczepień przeciw COVID-19 lub dokument potwierdzający negatywny wynik testu PCR przeprowadzonego do 72 godzin przed wjazdem do kraju lub negatywny wynik szybkiego testu antygenowego na COVID-19 przeprowadzonego do 48 godzin przed wjazdem do kraju, liczonego od daty badania wpisanej do dokumentu. Ozdrowieńcy mogą okazać dokument wystawiony od 15 do 180 dni od daty pozytywnego wyniku testu PCR lub szybkiego testu antygenowego na COVID.)
 • Chorwacja (dzieci w wieku do lat 12 przy wjeździe do Chorwacji nie muszą posiadać negatywnego wyniku PCR lub testu antygenowego. Dorośli, przy wjeździe do kraju w celu uniknięcia kwarantanny mają obowiązek okazania negatywnego wyniku testu PCR (nie starszego niż 72 godziny) na SARS-CoV-2 lub szybkiego testu antygenowego (nie starszego niż 48 godzin), przy czym ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania. Zamiast testu można okazać świadectwo szczepień lub zaświadczenie o przebyciu infekcji.)
 • Egipt (dzieci w wieku do lat 6 przy wjeździe do Egiptu nie muszą posiadać negatywnego wyniku PCR lub testu antygenowego. Urlopowicze lecący do Egiptu muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego najwcześniej 72 godz. przed przylotem. W największych egipskich kurortach, takich jak Hurghada, Sharm El-Szejk czy Marsa Alam można też wykonać badanie po przylocie, na lotnisku. Ruch turystyczny pozostaje ograniczony do trzech gubernatorstw: Morza Czerwonego, Synaju Południowego i Marsa Matrouh
 • Francja (dzieci w wieku do lat 11 przy wjeździe do Francji nie muszą posiadać negatywnego wyniku PCR lub testu antygenowego. Podróżni do Francji, przy wjeździe do kraju w celu uniknięcia kwarantanny mają obowiązek okazania negatywnego wyniku testu PCR (nie starszego niż 72 godziny) na SARS-CoV-2. Zamiast testu można okazać świadectwo szczepień.
 • Grecja (dzieci w wieku do lat 12 przy wjeździe do Grecji nie muszą posiadać negatywnego wyniku PCR lub testu antygenowego. Podróżni do Grecji, przy wjeździe do kraju w celu uniknięcia kwarantanny mają obowiązek okazania negatywnego wyniku testu PCR (nie starszego niż 72 godziny) na SARS-CoV-2 lub szybkiego testu antygenowego (nie starszego niż 48 godzin), przy czym ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania. Zamiast testu można okazać świadectwo szczepień lub zaświadczenie o przebyciu infekcji.)
 • Włochy (osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium Polski do dnia 30 lipca 2021 roku zobowiązane są do zarejestrowania swojego przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form (w przypadku problemów technicznych należy wypełnić oświadczenie autodichiarazione), przedstawienia certyfikatu w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim (tzw. green pass) zaświadczającego o ukończeniu całego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, szczepionką zatwierdzoną przez UE, lub po przebytej chorobie COVID-19, lub negatywnym wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch. Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej 6 lat oraz osoby podróżujące przez Włochy tranzytem.

Sytuacja zmienia się jednak dynamicznie i coraz więcej krajów dołącza do grupy wymagających zaświadczenia o odbyciu szczepienia. Unijny certyfikat covidowy każda zaszczepiona osoba może pobrać ze swojego Internetowego Konta Pacjenta lub poprosić o wydrukowanie w punkcie szczepień. Warto, bo ofert tanich lotów do ciepłych krajów jest coraz więcej.

Oto kilka przykładów z oferty Ryanair:

 • Bolonia - 39 zł
 • Mediolan - 39 zł
 • Kijów - 39,20 zł
 • Catania - 59 zł
 • Ateny - 69 zł
 • Pafos - 69 zł

Wizzair nie pozostaje w tyle:

 • Rzym - 63 zł
 • Ateny - 69 zł
 • Split - 89 zł
 • Larnaka - 89 zł
 • Korfu- 89 zł
 • Burgas - 109 zł

Przewoźnicy prześcigają się w promocjach. Kilka dni temu loty kosztowały 19 zł. Wystarczy trafić okazję, mieć urlop lub wolne, szybko podjąć decyzję i... na wakacje!

W naszej galerii znajdziecie kilka popularnych wakacyjnych destynacji w Europie, które cieszą się powodzeniem wśród mieszkańców Rudy Śląskiej. A Wy? Gdzie w tym roku wyruszacie na swój wakacyjny wypoczynek?

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kasztel w Szymbarku Foto Natalia Pacana Roman

Piękne krajobrazy, majestatyczne góry - karpating zaprasza!

Bieszczadzka Stodoła Zdjęcie Główne

Poznaj całoroczne apartamenty w samym sercu Bieszczad

Zdjęcie główne

Nie masz planów na weekend? Odwiedź Rabkę-Zdrój

Akukuotwarcie7

Śpiewy, tańce i zabawa. Akuku w Wirku ruszyło z przytupem!

Basen nowy bytom1

"Mandatów zaufania" coraz więcej. A jak z realizacją?

Holiday Golden Resort

Rodzinny odpoczynek nad morzem? Tylko Holiday Golden Resort!

Kopalnia Soli Bochnia

Dlaczego warto odwiedzić Kopalnię Soli w Bochni