Co z wielkim piecem w Rudzie Śląskim? Ma być atrakcją turystyczną, ale nie wiadomo kiedy

W centrum Rudy Śląskiej stoi jeden z ostatnich wielkich pieców w Polsce. Kilka lat temu przejęło go miasto i ma wobec niego wiele planów. Nie wiadomo tylko kiedy zostaną zrealizowane.

fot. UM Ruda Śląska
Ruda Śląska wielki piec

Wielki piec Huty Pokój zbudowano pod koniec lat 60. ubiegłego wieku, a wygaszono go blisko 20 lat temu. W 2011 r. planowano go wyburzyć, ale dzięki działaniom miłośników industrialnych zabytków oraz miejskiego konserwatora zabytków został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. Kilka lat później wielki piec przejęło miasto i planuje przekształcić go w turystyczną atrakcję.

- Kończymy formalne procedury związane z przygotowanie inwestycji do realizacji. Chcemy ten wielki piec przygotować dla ruchu turystycznego. Chcielibyśmy żeby mieszkańcy, nie tylko Rudy Śląskiej czy Śląska, ale całej Polski, mogli przyjechać i go zobaczyć – w Rozmowie Dnia Radia Piekary, 26 maja 2022 r., mówił Krzysztof Mejer, zastępca prezydent Rudy Śląskiej.

Wielki piec czeka na unijne pieniądze

Wiceprezydent Mejer przypomniał, że gotowa jest dokumentacja tej inwestycji, której autorów wyłoniono w międzynarodowym konkursie. Dodał, że miasto czeka na uruchomienie „środków zewnętrznych”. Chodzi o pieniądze unijne, które wyniku sporu polskiego rządu z Komisją Europejską został wstrzymane.

- Projekt przebudowy zgłosiliśmy do pewnych projektów unijnych i czekamy na uruchomienie tych środków. Kilka lat temu zakładaliśmy, że realizacja tego zadania będzie nas kosztować około 40 mln zł. Podejrzewam, że dziś może to być 60 mln zł, jak nie więcej – zaznaczył wiceprezydent.

W planach jest m.in. taras widokowy, restauracja czy centrum konferencyjno-szkoleniowe. - To ma być obiekt, który będzie tętnić życiem – mówił Krzysztof Mejer. Nie chciał się jednak zadeklarować kiedy obiekt będzie gotowy. - Prawdopodobnie kilka lat będziemy musieli poczekać, by móc zrealizować nasze marzenia – stwierdził.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śmieci (zdjęcie ilustracyjne)

Śmieci nas zalewają. Produkujemy ich 2 mln ton rocznie

Umowa ruda

Ruda Śląska stanie się miastem wysokich technologii?

Kosz3

Co to jest? Wentylator? Ozdoba? Sprawdziliśmy

Porozumienie gwsh

Studia w Rudzie Śląskiej

kampania #Niebajka o porwaniu

Rusza kampania #Niebajka o porwaniu

Ztm autobusy

Od 1 lipca wróci możliwość kupienia biletu u kierowcy

Jbudżet obywatelski Ruda Śląska

Rusza nabór wniosków do budżetu obywatelskiego.