Chcesz rzucić „fajki"? Dlaczego nie w Dzień Kobiet?

Każdego dnia powtarzasz sobie jak mantrę, że to właśnie dziś rzucisz palenie? Cóż, proces zrywania z nałogiem jest niezwykle trudny. Zwłaszcza gdy nie masz wsparcia ze strony bliskich Ci osób. Jedno wiemy na pewno, idealny moment na zerwanie z tym, paskudnym nałogiem nie istnieje. Zatem droga Palaczko, mieszkanko Rudy Śląskiej, czy w Dzień Kobiet zaczniesz walczyć o własne zdrowie?

Palaca kobieta

Palenie w liczbach

Według najnowszych danych zebranych przez CBOS okazuje się, że co piąta Polka pali papierosy, a w przypadku mężczyzn robi to co trzeci z nich. Niestety, wskutek rozwoju chorób związanych z paleniem papierosów rocznie życie traci blisko 67 tysięcy Polek i Polaków czyli prawie połowa mieszkańców naszej Rudy Śląskiej. Niezwykle niebezpieczną konsekwencją palenia papierosów jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (tzw. POChP). W naszym kraju cierpi na nią ponad 2 miliony palaczy. Przy czym rocznie umiera prawie 15 tysięcy z nich! Te liczby przerażają.

Zdawać by się mogło, że winę ponosi nikotyna, skoro uzależnia to musi być winna. Niestety, jest to spory błąd! Okazuje się, że to nie tytoń, nie nikotyna, a dym papierosy stanowi problem. Powstaje on w wyniku spalania tytoniu w bardzo wysokiej temperaturze, przez co wraz z dymem uwalniane są substancje chemiczne takie jak tlenek węgla czy substancje smoliste, które są niezwykle groźne dla zdrowia.

Drogi palaczu, mieszkańcu Rudy Śląskiej, rzuć palenie już dziś! Zawalcz o własne zdrowie, jak iż dowie Twoich bliskich. Jeśli walczyłeś z nałogiem, ale dalej wracasz do papierosów – możesz poszukać dla siebie lepszych, bo bezdymnych alternatyw, takich ja elektroniczny papieros czy podgrzewacz tytoniu, nazywany popularnie „iqosem” od nazwy jednego z takich produktów.

Co to jest IQOS czy elektroniczny papieros?

Pewnie wielu z Was słyszało o elektronicznym papierosie czy podgrzewaczu tytoniu typu IQOS, a może i nawet widziało. Tym z Was, którym się to nie udało, wyjaśnimy czym są te „bezdymne produkty”. No właśnie, zarówno podgrzewacz tytoniu jak i e-papieros to produkty bezdymne, czyli takie, które nie generują dymu, a aerozol. Zatem co je różni? Jedne podgrzewają tytoń bez jego spalania, a drugie (e-papierosy) podgrzewają liquid z nikotyną.

Nie wytwarzają żaru ani popiołu. Nie śmierdzą. Co sadzi o nich środowisko medyczne? Nam udało się dotrzeć do wypowiedzi dr hab. n. med. Pawła Balsama:

„Mamy dowody na to, że produkty heat-not-burn (podgrzewacze tytoniu – dop. red.) powodują znacznie mniejszą ekspozycję organizmu na substancje szkodliwe i potencjalnie szkodliwe, które mogą powodować choroby nowotworowe i choroby układu sercowo-naczyniowego. Dotyczy to zarówno aerozolu, bezpośrednio wdychanego przez użytkowników produktów heat-not-burn, ale też pomieszczeń, w których znajdują się te osoby, co może wpływać na bezpieczeństwo tzw. palaczy biernych znajdujących się w otoczeniu osób używających tego typu produktów. W przypadku IQOS dysponujemy udokumentowanym zmniejszeniem substancji szkodliwych i potencjalnie szkodliwych w porównaniu z dymem tytoniowym docierającym do płuc, a dalej do śródbłonka naczyń krwionośnych, średnio o 90 proc. Decyzja FDA mówi o tym, że mogą one stanowić „mniejsze zło” w porównaniu do palenia tradycyjnych papierosów, ale pod warunkiem że palacz całkowicie przestanie palić papierosy na rzecz tych produktów(…)” – podkreślał dr hab. n. med. Paweł Balsam, FESC I Katedra i Klinika Kardiologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny, w rozmowie z portalem medycznym Medexpress.pl.

Jak zauważył prof. Balsam, mówimy tutaj o tzw. „mniejszym złu”. Bo każdy wyrób z nikotyną jest złym dla naszego zdrowia. Ale jedne z nich są szczególnie złe – to papierosy. Najlepszym wyjściem jest nie tylko zaprzestanie palenia, ale całkowite zerwanie z nałogiem nikotynowym raz na zawsze!

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon