Chcecie być pewni - warto sprawdzić!

Wycieczki, obozy, kolonie. Już wkrótce zacznie się wakacyjny ruch i związane z nim autokary pełne pasażerów jadących na upragniony relaks. Niestety - zdarzają się jeszcze tak przykre niespodzianki, jak niesprawny pojazd. Lepiej więc dopilnować, że dojedziemy bezpiecznie do celu - po prostu wzywając patrol "drogówki".

Policja Zabrze
Warto skontrolować autobus przed wyjazdem na wakacje

W okresie wakacji policjanci zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo podróżujących. I chodzi nie tylko o przestrzeganie przepisów w trakcie jazdy. Bo przestrzeganie dozwolonych limitów prędkości, stan trzeźwości kierujących, korzystanie z pasów bezpieczeństwa i właściwe przewożenie dzieci w pojazdach - to jedno. Równie ważny jest stan techniczny pojazdów. W przypadku autokarów przewożących dzieci - nabiera wręcz priorytetowego znaczenia.

Dla świętego spokoju - wezwij policję

Planując zorganizowany wyjazd dziecka i będąc zainteresowanym tym, czy środek transportu będzie sprawny, a kierowca wypoczęty i przygotowany do drogi, warto skorzystać z pomocy policjantów. Patrol sprawdzi trzeźwość kierowców, dokumenty i stan techniczny pojazdów. Najlepiej chęć przeprowadzenia kontroli zgłosić z kilkudniowym wyprzedzeniem, dogadać się też z innymi uczestnikami wyjazdu lub rodzicami - kto ma się tym zająć. By zwyczajnie nie dublować informacji.

Prosząc policję o kontrolę należy podać:

  • datę i godzinę wyjazdu,
  • miejsce kontroli (wyjazdu) autokaru,
  • liczbę autokarów.

W Rudzie Śląskiej miejscem wyznaczonym do kontroli jest parking na skrzyżowaniu ulic Hallera i Objazdowej, tuż przy komendzie miejskiej. Chęć skontrolowania autokaru można zgłaszać pod numerami telefonu:

  • 47 854 12 90
  • 47 854 12 55

Jak sprawdzić dane autokaru samodzielnie

Ponadto, jeśli czeka nas podróż autokarem można przed wyjazdem sprawdzić jego podstawowe dane. Umożliwia to e-usługa oferowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadzi e-usługę, która pozwala każdemu sprawdzić każdy zarejestrowany pojazd, który przeznaczony jest do przewozu więcej niż 9 osób. Dzięki niej, za pośrednictwem specjalnej platformy cyfrowej możemy dowiedzieć się, czy autokar, którym mamy podróżować my lub nasi najbliżsi:

  • ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC;
  • ma aktualne badanie techniczne oraz jaki był stan licznika pojazdu przy ostatnim przeglądzie;
  • jak jest nominalna liczba miejsc w danym pojeździe;
  • czy pojazd figuruje jako wyrejestrowany lub kradziony.

Usługa taka pozwala szybko i wygodnie uzyskać informacje, które mogą wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa w trakcie podróży.

Istnieje również możliwość przeprowadzenia kontroli przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon